Minijob Niemcy: Składki na emeryturę

·

·

,

Wielu Niemców pracuje tylko na tzw. minipracach, co oznacza, że ​​zazwyczaj nie opłacają składek emerytalnych. W przypadku minipracy można zarobić nawet 450 euro, a pracownicy nie muszą opłacać składek emerytalnych.

Większość drobnych pracowników faktycznie korzysta z tego przepisu i dlatego nie płaci żadnych dodatkowych składek. Według statystyk tylko jedna piąta drobnych pracowników otrzyma w przyszłości emeryturę.

Osoby, które rozpoczęły drobną pracę po 2013 roku, musiały wykupić obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, ale były z niego zwolnione. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie zawsze jest opłacalne, ponieważ większość składek i tak opłaca pracodawca. Oznacza to, że firmy płacą do 15% składek emerytalnych pracowników, podczas gdy pracownicy płacą tylko 3,6%. Na przykład, jeśli osoba zarabia 430 euro miesięcznie, musi zapłacić tylko 15,48 euro składek emerytalnych.

Osoby, które wykonywały drobną pracę przed 2013 r., nie podlegały ubezpieczeniu emerytalnemu. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z wypłaty emerytury. Warto zgłosić swojemu pracodawcy, że opłacasz składki dopiero po przekroczeniu miesięcznego progu dochodowego 400 euro.

Składki wydłużają okres oczekiwania, dzięki czemu możesz szybciej otrzymać emeryturę. Za każdy miesiąc pracownik opłaca składki, otrzyma miesięczny okres karencji. Obecnie minimalny okres oczekiwania to pięć lat. Dlatego miniprace mogą być bardzo lukratywne, a zatem mają potencjał do wyższych emerytur w przyszłości. Jest to jeszcze ważniejsze dla osób, które chcą otrzymywać świadczenia po 45 latach opłacania składek. Obowiązkowe składki określają również różne rodzaje świadczeń rehabilitacyjnych, np. renty inwalidzkie.

Czy pracując w minijob otrzymasz więcej emerytury? Niestety nie. Pracując na takich warunkach, gdzie zarabiasz 450 Euro w skali roku, otrzymasz około 4,50 dodatkowo do emerytury. Korzyść jest niewielka.

Warto zaznaczyć jednak, że minipraca w niewielkim stopniu podnosi emeryturę. Przykładowo osoba zatrudniona w ramach minijob i zarabiająca 450 euro przez rok, otrzyma 4,50 euro do emerytury. 

Czy mogę mieć dwie minijob lub więcej?

Jeżeli pracujesz w dwóch miejscach, czyli podejmujesz dwie minijob w Niemczech, zarabiasz więcej niż 450 euro miesięcznie, ale mniej niż 1300 euro, to nadal pracujesz w formie minijob. Jednak składki na Twoją emeryturę rosną. Na internecie można znaleźć darmowe kalkulatory, które dokładnie obliczą jakich dodatkowych kosztów możesz się spodziewać.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *