Zmiany podatkowe i inne w Niemczech 2023

·

·

,

Nowy rok przed nami! A jak co roku, czeka nas sporo zmian i nowości w przepisach podatkowych, prawnych, a także na płaszczyźnie życia w Niemczech. Zostaną zamrożone ceny gazu, zniknie Hartz IV czy pojawią się zmiany w emeryturach. Zobacz dokładnie, co zmienia się w Niemczech w 2023 roku.

Zamrożenie cen prądu i gazu w Niemczech

Rząd federalny zatwierdził zamrożenie cen gazu ziemnego – w tym roku każdy konsument będzie miał zagwarantowane 12 centów za kilowatogodzinę. Za prąd cena wzrasta do 40 centów. Zmiana ma wejść w życie w marcu 2023 r., ale świadczenia zaczną obowiązywać w styczniu i lutym tego roku.

Bürgergeld zastąpi Hartza IV

Znane od wielu lat świadczenie Hartz IV zostanie zastąpione nowym świadczeniem Bürgergeld. Każdy, kto z niej skorzysta, będzie mógł zarobić dodatkowe 50 euro, czyli około 502 euro miesięcznie dla osoby samotnej. Zmiana była jedną z największych w niemieckiej polityce społecznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w Niemczech dotknęła 5 milionów ludzi, a władze musiały wprowadzić pewne zmiany, aby dostosować się do nowej rzeczywistości. Bürgergeld zostanie wdrożony w dwóch etapach – cały proces związany z jego wdrożeniem ma zakończyć się do lipca 2023 roku.

Więcej funduszy z Kindergeld

Od tego roku wzrośnie wysokość zasiłku Kindergeld – 250 euro na dziecko miesięcznie. Ponadto osoby o wyższych dochodach mogą również liczyć na otrzymanie większych zasiłków na dzieci. Zwiększy się również maksymalna kwota alimentów, które można odliczyć w zeznaniu podatkowym. Dotyczy to w szczególności alimentów na dzieci uczęszczające do szkoły.

Wyższe emerytury w Niemczech

Wszyscy pobierający emeryturę w Niemczech mogą liczyć na większe pieniądze, ale dopiero od lipca 2023 r. Kwoty świadczeń wzrosną odpowiednio w poszczególnych regionach – na zachodzie emerytury wzrosną o 3,5%, a na wschodzie o 4,2%.

Zwiększone zarobki Wohngelda

W tym roku więcej osób będzie mogło uzyskać dostęp do zasiłków Wohngeld, ale gminy i kraje związkowe spodziewają się opóźnień w płatnościach, o czym już poinformowały. Wohngeld wzrośnie z 190 € do 370 € miesięcznie. Aby uniknąć zatorów płatniczych, przygotowywana jest uproszczona procedura składania wniosków. Osoby, które otrzymają późną decyzję w sprawie Wohngeld, otrzymają tak zwane świadczenie „wsteczne” – pieniądze wypłacone w ciągu miesiąca lub dwóch od otrzymania pozytywnej decyzji będą oparte na okresie, w którym decyzja została podjęta.

Bilet za 49 Euro w Niemczech

Każdy będzie mógł kupić miesięczny bilet komunikacji miejskiej za 49 euro. To efekt bardzo popularnej kampanii biletowej za 9 euro. Kwestią pozostaje jednak data premiery – oryginalne bilety za 49 euro miały trafić do sprzedaży od stycznia 2023 roku, ale data ta została przesunięta na kwiecień 2023 roku.

Wzrost składki na ubezpieczenie od bezrobocia

Gdy stracisz pracę, składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie z 0,2% do 0,2%. Do 2,6% Pierwsza część opłacana jest przez pracodawcę, a druga przez pracownika.

Podwyższona składka na ubezpieczenie zdrowotne

Od tego roku wzrośnie wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jak dotąd wynosi on 15,9%. Po zmianie wyniósłby 16,2%. Ponadto kasa chorych nie musi pisemnie informować o zmianie, ale obowiązek pisemnej informacji nadal dotyczy osób, które chcą zrezygnować z ubezpieczenia zdrowotnego.

Szczepienia pielęgniarek nie są już obowiązkowe

Obowiązujące od marca obowiązkowe szczepienia opiekunów wygasają w tym roku.

Współpłacenie CO2 między właścicielami a najemcami

W wielu przypadkach najemcy są zobowiązani płacić za emisję CO2. W tym roku wejdzie w życie reforma, która zachęci właścicieli do wdrażania energooszczędnych rozwiązań – koszt podatku od emisji CO2 zostanie rozłożony równo między wynajmujących i najemców.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *