Koszty życia w Niemczech a Polsce

·

·

,

Zastanawiasz się, jakie są koszty życia w Niemczech a Polsce? Gdzie jest taniej? Takie porównanie jest obiektywne w momencie, gdy mieszkasz na stałe w jednym z dwóch krajów. Gdy udajesz się do Niemiec jedynie w celach zarobkowych, by pieniądze przywieźć ze sobą do Polski, porównanie nie będzie obiektywne. Wtedy zdecydowanie większa część osób mocno oszczędza i kalkuluje, ile euro wymieni na złotówki. Dlatego w tym porównaniu ustalamy, że mieszkasz na stałe albo w jednym, albo drugim kraju.

Wielu Polaków robi zakupy w Niemczech i często korzysta z usług naszych zachodnich sąsiadów. Działa to również w drugą stronę. Niemcy również chętnie przyjeżdżają do Polski, zarówno w celu poznania atrakcji turystycznych naszego kraju, zrobienia zakupów czy skorzystania z różnych usług. Dzieje się tak dzięki rozmytej granicy między dwoma krajami, która tak naprawdę istnieje tylko na mapie.

Warto dodać, że wielu mieszkańców pogranicza dzieli swoje życie na dwa kraje. Mieszkają w Polsce, pracują w Niemczech i odwrotnie. Odległość między Szczecinem a miastami przygranicznymi wynosi zwykle zaledwie kilkanaście kilometrów. Berlin oddalony jest o nieco ponad 100 km. Jazda autostradą zajmuje około półtorej godziny. Połączenia kolejowe ułatwiają również komunikację. W rezultacie coraz więcej osób decyduje się na życie po obu stronach granicy.

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Sprawdziliśmy koszty życia u naszych zachodnich sąsiadów. Uwzględniliśmy koszty związane z mieszkaniem, codziennymi zakupami, usługami i rozrywką oraz porównaliśmy ich ceny po obu stronach granicy.

Ceny mieszkań w Niemczech

Za wynajem dwupokojowego mieszkania w przygranicznych miejscowościach, takich jak Schwedt, Pasewalk czy Locknitz, zapłacimy około 500 euro miesięcznie, czyli prawie 2400 zł. Dla porównania mała kawalerka w Berlinie kosztuje około 1000 euro (4750 zł). W Szczecinie wynajęcie mieszkania 2-pokojowego kosztuje 2-2500 miesięcznie, czyli też jakieś 500 euro. Ceny mieszkań w Niemczech i Polsce jak widać, różne są w zależności od aglomeracji.

Za opiekę nad dziećmi w Niemczech trzeba zapłacić około 20-30 euro (100-140 zł) za godzinę. W Polsce takie usługi są zdecydowanie tańsze, bo kosztują około 15-20 zł za godzinę, to daje nam koszt w porywach do 5-6 Euro na godzinę.

Polska vs Niemcy: Gdzie jest taniej?

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zwykłych zakupów w sklepie. Wiele towarów jest droższych w Niemczech niż Polsce, ale zdarzają się wyjątki, jak cukier, który w Niemczech jest tańszy i co bardzo ważne – łatwiej dostępny. Porównanie cen produktów w sklepie znajdziesz w galerii poniżej:

Oprócz produktów ceny benzyny są również stosunkowo powszechne w sklepach. W Polsce ceny paliw w ostatnim czasie gwałtownie wzrosły i są zbliżone do Niemiec, ale nasi zachodni sąsiedzi wciąż są drożsi. Za litr benzyny bezołowiowej 95 zapłacimy około 1,90 euro, czyli ponad 7 zł. W Polsce jest to około 6,50 zł. Podkreślamy jednak znów, że mieszkając na co dzień u naszych zachodnich sąsiadów, koszt wcale nie musi być większy, bo zarabiając pensję 2000 Euro, płacić wtedy za paliwo nawet 2 Euro, jest dużo taniej, niż mając 2500 zł i płacąc za paliwo 7 zł.

Cały czas aktualna jest prawda, że mieszkając za granicą, koszty życia są mniejsze. Jest sporo produktów, które są dużo droższe, o tym trzeba pamiętać. Jednak sumując najważniejsze rzeczy jak mieszkanie, paliwo za dojazd do pracy i wyżywienie, w Niemczech jest łatwiej przetrwać.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *