Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Niemczech? Czy są jakieś dodatkowe opłaty? Ile kosztuje czynsz w Niemczech? Ceny są naprawdę wysokie, a znaleźć korzystną ofertę dla osoby, która dopiero zaczyna swoje życie w Niemczech nie jest proste. W tym krótkim wpisie dowiesz się, ile kosztuje wynajęcie mieszkanie w Niemczech, na jakie dodatkowe koszty możesz liczyć i gdzie szukać, żeby znaleźć taniej.
Co ciekawe w ostatnich latach, a konkretnie po 2021 roku ceny mieszkań wzrosły aż o 4,1%! W 2020 roku było dużo taniej, a teraz w związku z sytuacją, która dzieje się na świecie, ceny te mogą jeszcze bardziej pójść w górę. Jak wyglądają ceny mieszkań? Przykładowo w Berlinie:
Stare mieszkania to 7,33 euro za metr kwadratowy. Czynsz za mieszkanie z dwoma pokojami i 70 metrami kwadratowymi kosztuje w Niemczech średnio około 513 euro netto „kalt” (Kaltmiete – czynsz bez opłat).
W nowych budynkach to 10,07 euro za metr kwadratowy. Czynsz za nowe mieszkanie o powierzchni 70 metrów kwadratowych kosztuje w Niemczech średnio 705 euro netto na zimno.
Podczas gdy istniejące jednostki są nadal stosunkowo tanie, ceny nowych jednostek rosną znacznie szybciej.
- Berlin: 14,41 euro za metr kwadratowy – wzrost o 8,8%
- Kolonia: 12,53 EUR za metr kwadratowy – wzrost o 5,3%
- Monachium: 20 EUR za mkw. – plus 3,5% „Ceny czynszu ponownie wzrosły w zeszłym roku w dużych miastach.
Popyt wciąż jest wielokrotnie większy niż podaż” – powiedział ekspert ds. nieruchomości, dr Thomas Schroeter. „W tej chwili nie każdy ma dostęp do wszystkich dostępnych mieszkań – wiele ofert składa się pod stołem”.
W Berlinie średnie tygodniowe zapytania na reklamę gwałtownie wzrosły z 99 w III kwartale do 174 w IV kwartale.
W Kolonii tygodniowe zapotrzebowanie na zapytania na ogłoszenie wzrosło z 46 do 70 w porównaniu z poprzednim kwartałem.
41 zapytań na ogłoszenie tygodniowo w Monachium i 15 we Frankfurcie nad Menem.
Wskazówki jak szukać mieszkania w Niemczech
Jak widzisz im bliżej centrum, tym ceny dużo większe. Po pierwsze pomyśl, po co szukasz mieszkania w Niemczech? Jaki jest cel? Chcesz mieszkać z 2-3 osobami na spółkę? To może się opłacić, o ile jesteś studentem albo młodą osobą, która szuka pracy. Chcesz przeprowadzić się z rodziną? Być może obrzeża miasta będą wystarczające. Dojazd do pracy będzie wygodny, bo złapiesz się jeszcze pod linię metra albo linię tramwajową. Szukaj także mieszkań w starszych budynkach, które były wybudowane już wiele lat temu. Tam również znajdziesz czyste, estetyczne mieszkania ale ich cena będzie niższa niż w nowo wybudowanych budynkach. Porównaj lokalizacje, wiek budynku, a także koszty z którymi musisz się mierzyć, dojeżdżając do pracy czy na zakupy. Bo jeżeli okaże się, że lepiej mieszkać 15 minut drogi od centrum, ale koszty miesięczne będą dużo mniejsze, to masz odpowiedź! Lepiej wybrać mieszkanie dalej.
Dodaj komentarz