Klasa Podatkowa Niemcy

·

·

,

Najchętniej wybierane klasy podatkowe. O czym powinni wiedzieć pracownicy w związku małżeńskim lub partnerskim? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym wpisie, który opisuje sposób złożenia wniosku, wyniki wyboru danego podatku, formularze online i kalkulatory, które pomogą Ci wybrać właściwą klasę.

Federalne Ministerstwo Finansów (niem. Bundesministerium für Finanzen, FMO) publikuje podręczniki na temat wyboru progów podatkowych (niem. Steuerklasse). Obejmują współmałżonka lub partnera życiowego, z których oboje są pracownikami.

Pracownicy pozostający w związku małżeńskim lub partnerskim mogą wybierać między kombinacją klas podatkowych III/V, IV/IV i IV/IV, ze współczynnikiem. Wybór kategorii podatkowej wpływa nie tylko na odszkodowanie netto, ale również na wysokość świadczeń rekompensujących utracone odszkodowanie. Podatki wpisane na początku roku mają decydujące znaczenie dla prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Każdy, kto myśli, że może stracić pracę w nadchodzącym roku, powinien sprawdzić swój przedział podatkowy w tym roku. Najkorzystniejsza jest III klasa podatkowa, a następnie kombinacja IV klasy podatkowej i czynnika oraz kombinacja IV klasy podatkowej. Wreszcie istnieje kategoria podatkowa V, której wybór wiąże się z zapłaceniem najwyższego podatku dochodowego, co skutkuje najniższą pensją netto.

Aplikacja klasy podatkowej Niemcy.

Podatki wybrane w tym roku będą obowiązywać również w roku kalendarzowym 2023. Formularze wniosków o zmianę rodzaju podatku można pobrać w Internecie, np. w bazie danych Financial Management Forms. Jednak sam wniosek należy wydrukować i przesłać do urzędu skarbowego.

Wersja elektroniczna nie jest jeszcze dostępna. W przypadku par, których łączny dochód wynosi około dwóch trzecich całkowitego dochodu jednego z małżonków, a łączny dochód drugiego stanowi jedną trzecią całkowitego dochodu obojga partnerów, zalecana jest kombinacja podatkowa klasy III/V. Kombinacja III/V zazwyczaj wiąże się z dodatkowym podatkiem, jeśli zarobki małżonka/partnera różnią się bardziej. Klatka podatkowa IV/IV to najlepsza opcja dla par/partnerów pracujących na podobnym poziomie dochodów. W przypadku stosowania metody opartej na czynnikach (Faktorverfahren, Niemcy) oboje małżonkowie, którzy należą do IV kategorii podatkowej, mają taką samą ulgę podatkową.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *