Płaca minimalna Niemcy 2022

·

·

,

W Niemczech 2022 roku pojawia się sporo zmian. Między innymi podwyższona zostanie płaca minimalna. W tym krótkim wpisie informujemy Cię, jaka stawka będzie obowiązywać w bieżącym roku. Podajemy też kilka przykładowych zawodów.


W 2022 roku ustawowa płaca minimalna w Niemczech wyniesie 9,82 Euro. W miesiącu wychodzi to średnio około 1571,20 Euro. Z kolei stawka ta ma wzrosnąć znów od 1 lipca i wynieść 10,45 Euro za godzinę! To daje co najmniej 1672,00 Euro miesięcznie.


To średnio daje wzrost aż o 25% więcej!


Wzrastają także stawki dla osób zatrudnionych na MiniJob. Tutaj stawka wynieść ma 450 Euro, co jest wzrostem aż o 70 Euro w porównaniu do minionego roku. Z kolei pracownicy zatrudnieni w ramach umowy na Midijob mogą liczyć na wzrost wynagrodzenia do 1600 Euro.


Płaca minimalna w Niemczech 2022, a dodatki:

  • Zgodnie z przepisami w Niemczech, prócz wzrostu płacy minimalnej wzrosnąć mają także dodatki, które przysługują za pracę w trudnych warunkach, święta i w nocy.
  • Za pracę w nocy otrzymasz 20% więcej do wynagrodzenia.
  • W niedziele i święta przysługuje 75% stawki godzinowej za prace w niedziele i święta, które przypadają w ten dzień.
  • 200% więcej dostaniesz za pracę w święta, które wypadają w Niedzielę.
  • Z kolei za pracę w trudnych warunkach możesz liczyć na dodatek rzędu 1,45 – 2 Euro.


Kto na tym skorzysta?


Według przeprowadzonych badań przez Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych wynika, że 8,6 miliona osób pracujących w Niemczech zarabia mniej niż 12 Euro na godzinę. Według tego raportu także, okazuje się, że najbardziej na tym skorzystają kobiety.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *