Wybór przedziału podatkowego jest bardzo ważny dla tego, ile pieniędzy należy co miesiąc przelewać na konto urzędu. Ze wszystkich dostępnych, trzecia klasa jest najlepsza, ponieważ ma najwięcej korzyści i odliczeń. Poniżej wyjaśniamy zasady rozliczeń.
Każdy rodzaj podatku wyraźnie określa, ile podatku od wynagrodzeń zostanie potrącone z wynagrodzenia brutto pracownika. Próg podatkowy wydaje się być najkorzystniejszy, ponieważ każdego miesiąca do dyspozycji jest najwięcej pieniędzy. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego tak jest i kto może być w tej klasie.
Podatek klasy 3 przysługuje osobom w związku małżeńskim i zarejestrowanym partnerom, którzy nie są w trwałej separacji, a ich dochody są bardzo zróżnicowane. Jednak trzecia klasa należy tylko do jednej osoby w związku – tej o wyższych dochodach. Druga osoba zostanie umieszczona w piątym przedziale podatkowym.
Co to jest klasa podatkowa 3 w Niemczech?
Trzecia kategoria jest uważana za szczególnie korzystną i wygodną, ponieważ ma najwyższe odliczenia i jednocześnie najniższe odliczenia. Z drugiej strony jeden z wspólników zajmujących piąty przedział podatkowy musi liczyć się z bardzo wysokim odpisem.
W przypadku małżeństw i zarejestrowanych partnerów życiowych alternatywą jest połączenie kategorii podatku dochodowego 4 i 4 lub 4 ze współczynnikiem. Będą z nich korzystać przede wszystkim pary o podobnych dochodach.
Jak odliczać 3 klasę podatkową od podatku?
Główne potrącenia z wynagrodzenia brutto to podatki i składki na ubezpieczenie społeczne. Zasady te dotyczą wszystkich podatków, w tym podatków trzecich. W każdym jednak odliczenie jest inne, co ostatecznie wpływa na wysokość podatków od wynagrodzeń i związanych z nimi podatków kościelnych.
- Podatek dochodowy: zależny od wysokości wynagrodzenia brutto i przedziału podatkowego,
- Podatek kościelny: od 8% do 9% podatku dochodowego, o ile podatnik należy do kościoła,
- Dopłata solidarnościowa: tylko w przypadku szczególnie wysokich dochodów,
- Ubezpieczenie zdrowotne: 14,6% dla osób z ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym i wynagrodzeniem miesięcznym do 4837,50 EUR (w połowie opłacanym przez pracodawcę) plus dodatkowe składki, które różnią się w zależności od funduszu ubezpieczenia zdrowotnego; stawki ubezpieczenia prywatnego są zazwyczaj uzależnione od wieku, wykonywanego zawodu i stanu zdrowia,
- Emerytura: 18,6% miesięcznego wynagrodzenia, 7050 euro na zachodzie i 6750 euro na wschodzie (połowa opłacana przez pracodawcę),
- Ubezpieczenie na opiekę długoterminową: 3,05% zasiłku bezdzietnego, ewentualnie 0,35% (połowa opłacana przez pracodawcę),
- Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia: 2,5% miesięcznego wynagrodzenia, maksymalnie 7 050 euro na zachodzie i maksymalnie 6 750 euro na wschodzie Niemiec.
Ulgi podatkowe w trzeciej klasie podatkowej
Prawie każda dostępna klasa podatkowa ma inne korzyści podatkowe. Nie musisz płacić określonej kwoty podatku, ale im wyższe zwolnienie, tym niższy podatek. W 2022 r. w przypadku III kategorii podatkowej obowiązują następujące ulgi:
- Dodatek podstawowy: 20 694 euro,
- Jednorazowa wpłata pracownicza: 1200 euro,
- Kwota ryczałtu dla opłat specjalnych: 36 EUR,
- Zasiłek na dziecko: 8388 euro,
- Jednolita renta: Zależy od dochodu brutto.
- W przypadku podatku kategorii 3 od dochodu odliczana jest podwójna kwota bazowa. Z drugiej strony partnerzy w 5 przedziale podatkowym nie otrzymują już własnego podstawowego zwolnienia.