Zmiany podatkowe Niemcy 2023

·

·

,

W 2023 roku wiele osób będzie musiało złożyć zeznanie podatkowe za 2022 rok. Będą jednak pewne zmiany, o których warto pamiętać. Poniżej znajduje się przegląd tego, co wejdzie w życie.

Zmiany dla wszystkich podatników
W roku podatkowym 2023 kwota wolna od podatku wzrośnie z obecnych 9 744 euro do 10 347 euro. Małżonkowie składający wspólne zeznanie podatkowe nie płacą podatku do kwoty 20 694 euro.

Nieznacznie wydłuży się też czas potrzebny podatnikom na złożenie zeznania podatkowego w 2023 r. Termin ten został przedłużony o dwa miesiące, do 30 września 2023 r. Ponieważ ten dzień wypada w sobotę, można oficjalnie zaplanować wizytę w urzędzie skarbowym do 2 października 2023 r.

Zeznanie podatkowe Niemcy: Zmiany dla pracowników

W 2023 roku jednorazowa wpłata pracownika, czyli opłata zależna od dochodu, wzrasta z 1000 euro do 1200 euro. W przypadku innych wydatków związanych z dochodami, które można odliczyć, odnotuj je w zeznaniu podatkowym, aby zaoszczędzić pieniądze

W roku podatkowym 2023 pracownicy dojeżdżający do pracy mogą ubiegać się o rabat w wysokości 38 centów za kilometr przejechany po 21 kilometrach zamiast dotychczasowych 35 centów. Stawka pozostaje na poziomie 30 centów dla odległości do 20 kilometrów. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy droga jest pokonywana samochodami, pociągami, rowerami czy pieszo.

Zmianie ulegną również podatki od świadczeń rzeczowych płaconych przez pracodawców, takich jak wyżywienie czy zakwaterowanie. Śniadanie kosztuje 1,87 €, obiad lub kolacja 3,57 €, a nocleg kosztuje 8,03 €. Wartość bonów i kart płatniczych, np. na paliwo czy zakupy, które można otrzymać w naturze, wzrasta z 44 do 50 euro.

Jeśli pracownik przeprowadzi się z powodów związanych z pracą przed 1 kwietnia, może odliczyć 870 euro dla siebie i 580 euro dla każdego, kto przeprowadzi się z nim później. Stawki te wzrosną odpowiednio do 886 i 590 euro.

Jeśli w 2023 roku pracownik otrzyma od swojego pracodawcy dofinansowanie do dodatku z tytułu skróconego czasu pracy, nie będzie musiał płacić podatku za pierwsze półrocze.

Zeznanie podatkowe Niemcy 2023: Zmiany dla rodziców

W 2023 r. zasiłek na dziecko wzrośnie z 5460 euro do 5620 euro. Urząd skarbowy automatycznie określi, która opcja jest korzystniejsza dla podatnika.

Zmniejszono natomiast jednorazowy zasiłek na dzieci uprawnione do zasiłku ze 150 euro do 100 euro.

W 2023 r. alimenty będą zwolnione z podatku jako specjalne obciążenie do maksymalnej kwoty 10 347 EUR (tak samo jak zasiłek podstawowy).

Zeznanie podatkowe Niemcy 2023: Zmiany dla samozatrudnionych

Osoby prowadzące działalność na własny rachunek będą mogły zaliczyć 94% (poprzednio 92%) swoich składek emerytalnych Rürup jako obciążenia specjalne. Maksymalna możliwa kwota po odliczeniach to 25 639 EUR.

Samozatrudnieni i dorywczy pracownicy sztuk widowiskowych otrzymają 4500 euro do czerwca 2023 r. na złagodzenie skutków pandemii. Jest to dochód z działalności gospodarczej, od którego musisz zapłacić podatek.

Zeznanie podatkowe Niemcy 2023: Zmiany dla emerytów

Jeśli emeryt po raz pierwszy otrzyma ustawową emeryturę w 2023 roku, będzie musiał zapłacić podatek od 82% tej kwoty. Tylko 18% jest wolne od podatku.

Osoby, które przejdą na wcześniejszą emeryturę w 2023 r., będą mogły zarabiać więcej bez zmniejszania świadczeń. Roczny limit dochodów dodatkowych wynosi 46 060 EUR.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *