Zmiany podatkowe Niemcy 2023 – cz2

·

·

,

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną część zmian podatkowych, ale i nie tylko w Niemczech w 2023. To początek roku, więc przed nami na pewno sporo się wydarzy. Na ten moment dzieje się dużo i warto zapoznać się ze wszystkimi zmianami, bo niewiadomo które mogą dotyczyć właśnie Ciebie.

Zmiany podatkowe Niemcy: gelbe Schein 

Od 1 stycznia 2023 r. zniknie obowiązek przedstawiania pracodawcy tzw. żółtej kartki. Dla osób posiadających ustawowe ubezpieczenie zdrowotne to zaświadczenie o niezdolności do pracy będzie wydawane elektronicznie przez lekarza i automatycznie przesyłane do kasy chorych, skąd pracodawca będzie mógł je samodzielnie pobrać. W przyszłości wyniki badań i dokumenty medyczne będą również przesyłane do kasy chorych.

Zmiany podatkowe Niemcy: Pełnomocnictwo do ustalenia losu małżonka lub współmałżonka już nie w nagłych sytuacjach zdrowotnych

Ustawa o opiece zostanie znowelizowana 1 stycznia. Jeżeli druga strona nie może samodzielnie podejmować decyzji, małżonek automatycznie zyskuje prawo do decydowania o losie drugiej strony. Wcześniej do wykonywania takich czynności wymagane było przedłożenie odpowiedniego pełnomocnictwa. Wprowadzone zmiany mają jednak pewne ograniczenia czasowe – pełnomocnictwa automatyczne są ważne tylko przez 6 miesięcy w ważnych sprawach.

Zmiany podatkowe Niemcy: Zwiększony dochód dla Midi-Jobs

Osoby pracujące w ramach Midi-Job będą mogły otrzymać wyższe wynagrodzenie. Minimalny pułap płacy został podniesiony do 2000 euro z poprzednich 1600 euro. Dodatkowo będziesz mógł cieszyć się niższymi składkami ZUS.

Zmiany podatkowe Niemcy: Podwyżka podatku od wyrobów tytoniowych

Każdy, kto pali papierosy, cygaretki lub kupuje tytoń, musi zapłacić dodatkowe 18 centów za paczkę.

Zmiany podatkowe Niemcy: Znika ulga podatkowa na LPG

Każdy, kto korzysta z instalacji gazowej, musi za nią zapłacić. Wraz z nowym rokiem wygasa ulga podatkowa na LPG, co oznacza powrót do normalnej stawki 409 euro za tonę, czyli 22,90 centów za litr. Mimo to nadal bardziej opłaca się tankować auto LPG niż benzyną czy olejem.

Zmiany podatkowe Niemcy: Zmiany podatkowe Niemcy: Niemcy podwyższają opłaty drogowe od samochodów ciężarowych

Uwzględniane są głównie takie czynniki, jak hałas i emisja spalin. Przypomnijmy – opłata została wprowadzona w 2005 roku i od tego czasu obowiązuje we wszystkich krajach związkowych. Właściciele pojazdów o masie całkowitej 7,5 tony lub większej są zobowiązani do zapłaty. Dochody budżetowe na lata 2023-2027 szacuje się na 8,3 mld euro. Tylko w 2022 roku liczba ta sięgnie 7,6 mld euro.

Zmiany podatkowe Niemcy: Opakowania wielokrotnego użytku

Restauracje, kawiarnie, punkty gastronomiczne i sklepy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników będą musiały umożliwić klientom zakup produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku. Cena zakupionych artykułów, np. kawy we własnym kubku, nie może być wyższa niż cena kubka jednorazowego.

Zobacz także: Zmiany podatkowe Niemcy 2023 – część pierwsza


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *