Upały w Niemczech, a urlop na żądanie

·

·

,

Duże upały są bardzo męczące w wielu miejscach. Zwłaszcza w pracy, gdy przychodzi nam pracować, a temperatura za oknem wynosi ponad 30 stopni celcjusza. Nie ważne czy w biurze, czy na budowie – fala upałów utrudnia normalne funkcjonowanie wielu osobom. Jeżeli w miejscu, w którym się znajdujesz – nie ma klimatyzacji, to robi się bardzo ciężko. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy można wziąć urlop na żądanie przy wielkim upale?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi miejsca pracy (rozdział A3.5) dopuszczalna temperatura w miejscu pracy nie może być wyższa niż 26 stopni Celsjusza. Jednak w wyjątkowych sytuacjach podwładni muszą wykonywać swoje obowiązki w temperaturze do 35 stopni Celsjusza, bez urlopu. Pracodawcy muszą jednak podjąć odpowiednie środki w celu ochrony podwładnych. Takie zabezpieczenia obejmują montaż żaluzji, rolet, markiz, montaż wentylatorów lub montaż klimatyzatorów.

Ubiór do pracy w Niemczech

Niektóre miejsca pracy wymagają formalnego wyglądu, np. noszenie garnituru lub garnituru przez cały rok. Pracodawcy mogą jednak nie wymagać takiej odzieży w sytuacjach, w których może to niekorzystnie wpłynąć na zdrowie pracowników. Z drugiej strony szorty i klapki nie są zalecane. Niezbędne jest również zapewnienie podwładnym zimnych napojów. Rozwiązaniem może być również praca zdalna.

Zmiana godzin pracy w Niemczech

Środkiem zapobiegawczym w przypadku prac gorących jest również dostosowanie godzin pracy. Na przykład pracodawca może zlecić pracę rano lub wieczorem, kiedy nie jest tak gorąco. Jednak szefowie firm powinni zawsze brać pod uwagę sytuację osobistą swoich pracowników, czyli zabieranie dzieci do przedszkola.

Kobiety w ciąży i osoby starsze oraz upały

Pracownikom nie wolno opuszczać biura, nawet przy wysokiej temperaturze, bez zgody pracodawcy. Nie obejmuje kobiet w ciąży, matek karmiących i osób z chorobami. Te grupy osób mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. W ten sposób podatni pracownicy mogą odpocząć od upału. Dotyczy to zwłaszcza pracy ręcznej.

Praca w biurze, a wysoka temperatura

Praca w pomieszczeniu o temperaturze wyższej niż 35 stopni Celsjusza jest uważana za nierozsądną i dlatego może zostać przerwana. W takim przypadku szef powinien zwolnić pracownika do domu, zwłaszcza jeśli jego koncentracja lub kondycja fizyczna nie pozwalają mu wykonywać obowiązków w upale. Pracodawcy, którzy nie podejmą żadnych środków ochronnych, mogą zostać ukarani grzywną do 5000 euro.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *