Przenoszenie niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych – co warto wiedzieć?

·

·

,

Kiedy decydujemy się na powrót do Polski po okresie poszukiwania pracy w Niemczech, wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość kontynuowania pobierania niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych na rodzimym gruncie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić kluczowe informacje na ten temat.

Jak przetransferować niemiecki zasiłek dla bezrobotnych do Polski?

Jeśli przez pewien czas mieszkałeś w Niemczech i tam poszukiwałeś pracy, a teraz planujesz powrót do ojczyzny, pewnie zastanawiasz się, czy możesz kontynuować pobieranie niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych w Polsce. Odpowiedź brzmi: tak, ale są pewne warunki. Oto kilka kluczowych informacji na ten temat.

Kto kwalifikuje się do przeniesienia niemieckiego zasiłku do Polski?

Aby móc przenosić zasiłek Arbeitslosengeld I z Niemiec do Polski, musisz być uprawniony do jego otrzymywania w Niemczech. Kluczowym krokiem jest rejestracja w odpowiednim niemieckim urzędzie pracy (Agentur für Arbeit). Jeśli przebywałeś w Niemczech i płaciłeś składki przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat, masz prawo do zasiłku Arbeitslosengeld I.

Jakie kroki podjąć, aby przenieść zasiłek do Polski?

Po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna w Niemczech musisz zgłosić się do Agentur für Arbeit z informacją o planowanym powrocie do Polski. Niemieckie świadczenie zostanie wypłacone po zarejestrowaniu się jako osoba poszukująca pracy w odpowiednim polskim urzędzie.

Jakie dokumenty są wymagane?

Kluczowym dokumentem jest formularz U2 (dawniej E303), który można uzyskać w Agentur für Arbeit. Ten formularz potwierdza Twoje prawo do przeniesienia zasiłku.

Czy są jakieś ograniczenia?

Tak, musisz pamiętać, że przeniesienie zasiłku do Polski nie zwalnia Cię z obowiązku aktywnego poszukiwania pracy w Polsce. Ponadto, jeśli powód powrotu do Polski nie jest związany z pracą, np. studia czy rozpoczęcie własnej działalności, nie uzyskasz zgody na przeniesienie zasiłku.

Jak długo można przenosić zasiłek?

Standardowy okres przenoszenia zasiłku wynosi 3 miesiące, ale w pewnych sytuacjach może zostać przedłużony do 6 miesięcy.

Podsumowanie

Przenoszenie zasiłku dla bezrobotnych z Niemiec do Polski jest możliwe, jednak wiąże się z pewnymi warunkami i wymaganiami. Kluczowe jest poznanie procedur i odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Jeśli planujesz powrót do Polski i chcesz kontynuować pobieranie zasiłku, warto zwrócić uwagę na powyższe informacje i postępować zgodnie z nimi.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *