Świadczenia od pracodawcy a Elterngeld

·

·

Świadczenia rzeczowe to jedna z form dodatku do wynagrodzenia, z której chętnie korzystają niemieccy pracodawcy. Musisz jednak mieć oko na wartość tego świadczenia, ponieważ wpływa ono na Twoje świadczenia Elterngeld.

Szczególnie ważna jest kontrola wartości świadczeń rzeczowych od pracodawcy. Przepisy jasno określają, że świadczenie to jest wolne od podatku i podlega składce (§8 § 2 EStG) do wartości nieprzekraczającej 50 EUR miesięcznie (600 EUR rocznie).

Oczywiście jednym z najpopularniejszych benefitów tego typu jest samochód służbowy, jednak nie każdy go otrzymuje. Tak więc inne bardziej powszechne obejmują kupony na zakupy lub usługi, karty na siłownię lub jedzenie i picie, aby zapłacić za posiłki w dni powszednie.

Zobacz jak złożyć wniosek o Elterngeld

Kiedy świadczenia rzeczowe wpływają na ilości Elterngeld?

Jeśli wartość świadczenia rzeczowego nie przekracza 50 euro miesięcznie, nie ma to wpływu na wysokość Elterngeld, ponieważ jest zwolnione z podatku i podlega składkom w określonych granicach oraz nie zwiększa dochodów z tytułu świadczenia rodzicielskiego.

Z drugiej strony, gdy świadczenia rzeczowe przekraczają 50 euro miesięcznie, nie ma zwolnienia podatkowego. Wpływa więc na wysokość Elterngeld, za którą rozlicza się miesięczny podatek dochodowy.

Czy prezenty od pracodawców zaliczają się również do świadczeń rzeczowych?

Okazjonalne upominki od pracodawcy nie liczą się jako świadczenia rzeczowe, ale są zwolnione z podatku i podlegają składce, jeśli wartość prezentu nie przekracza 60 euro. Prezenty zostaną opodatkowane i przekazane, jeśli ten limit zostanie przekroczony.

Czy prezenty od pracodawców zaliczają się również do świadczeń rzeczowych?

Okazjonalne upominki od pracodawcy nie liczą się jako świadczenia rzeczowe, ale są zwolnione z podatku i podlegają składce, jeśli wartość prezentu nie przekracza 60 euro. Prezenty zostaną opodatkowane i przekazane, jeśli ten limit zostanie przekroczony.

Lepiej otrzymywać niższe świadczenia

Jeśli chcemy, aby świadczenie Elterngeld pozostało bez zmian, należy zadbać o to, aby świadczenie rzeczowe zapewniane przez pracodawcę nie przekraczało wartości 50 € miesięcznie lub 600 € rocznie.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *