Odliczenia od podatku w Niemczech

Odliczenia od podatku. Co oznacza „odliczyć koszty od podatku”? Nie każdy o tym wie, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla wszystkich tych, którzy mieszkają w Niemczech. Czyli dla Polaków, którzy chcą dowiedzeić się, jak odliczać podatek w Niemczech. Bierzemy pod lupę miejsce zamieszkania, status małżeński i wiele innych kwestii.

Jak zaoszczędzić na podatkach?

Kto chce płacić mniej podatków, musi złożyć zeznanie podatkowe, bez którego nie można uzyskać zwrotu z urzędu skarbowego. Średnio, każde zeznanie podatkowe zwraca nawet 1.072 € nadpłaconych podatków! Warto przeczytać ten artykuł, bo nasze wskazówki pomogą Ci odzyskać nadpłacone podatki i zaoszczędzić podatki w przyszłości!

Każdy podatnik wie, że składając zeznanie podatkowe, można odzyskać część poniesionych kosztów. Trzeba tylko wiedzieć, jakie deklaracje należy złożyć i jak je prawidłowo wypełnić, aby móc ubiegać się o zwrot podatku. W teorii wszystko brzmi prosto, ale w praktyce nawet niektórzy eksperci podatkowi mają z tym trudności, ponieważ niemieckie prawo podatkowe jest dość skomplikowane i złożone. Dlatego zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące oszczędzania podatków, dzięki którym uda Ci odzyskać swoje pieniądze.

Co oznacza „odliczyć koszty od podatku”?

Kiedy mówimy o „odliczaniu kosztów od podatku”, dotyczy to zawsze odliczeń od podatku dochodowego (Einkommensteuer). Twój pracodawca odprowadza co miesiąc do urzędu skarbowego podatki np. podatek od wynagrodzeń (Lohnsteuer). W ciągu roku podatkowego ponosisz jednak zazwyczaj wiele innych kosztów na cele służbowe lub prywatne, które możesz wykazać w zeznaniu podatkowym i odliczyć od swojego podatku. Urząd skarbowy oblicza wówczas Twój całkowity dochód, odejmując od niego koszty uzyskania przychodu. Powstała w ten sposób różnica to kwota, którą albo urząd skarbowy zwraca za poprzednie lata podatkowe, albo którą Ty będziesz musiał zapłacić.

Odliczenie usług rzemieślniczych i usług związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego

Usługi rzemieślnicze (Handwerkerleistungen) oraz czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (haushaltsnahe Dienstleistungen), takie jak remont lub sprzątanie domu, prace ogrodnicze czy sprzątanie klatki schodowej można odliczyć od podatku. Jednak płatność za ten rodzaj usług musi być dokonana za pośrednictwem przelewu bankowego, ponieważ w celu zapobiegania nielegalnego zatrudnienia urząd skarbowy nie akceptuje już płatności gotówkowych. Należy również zachować wszystkie rachunki jako dowód dla urzędu skarbowego. Usługi rzemieślnicze można odliczyć od podatku dochodowego w wysokości 20%, lecz nie więcej niż 1.200 €, a usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego także w wysokości 20%, przy czym maksymalnie kwota wynosi 4.000 €.

Odliczanie drugiego miejsce zamieszkania

Jeśli posiadasz drugie mieszkanie w miejscu zatrudnienia, możesz odliczyć od podatku wydatki związane z „podwójnym gospodarstwem domowym” (doppelte Haushaltsführung) tytułem kosztów uzyskania przychodu. Należą do nich między innymi koszty cotygodniowej podróży do domu, jak również codzienne przejazdy z drugiego miejsca zamieszkania do pracy, koszty wyżywienia w pierwszych trzech miesiącach, koszty przeprowadzki, czynsz, prowizja agenta nieruchomości, podatek od drugiego miejsca zamieszkania, zakup mebli i elementów wyposażenia, abonament RTV i wiele innych. Niektóre okoliczności pozwalają nawet odliczyć koszty poniesione dla rodziny, która odwiedzi Cię w drugim miejscu zamieszkania.

Zobacz także: Mini job w Niemczech

Odliczaj wydatki związane z poszukiwaniem pracy 

Wielu podatników nawet nie wie, że do kosztów uzyskania przychodu zaliczają się także wydatki związane z poszukiwaniem nowej pracy. Typowe koszty w tym zakresie obejmują wydatki na zdjęcia do CV, wykonanie kopii dokumentów, materiały biurowe (np. koszulki na dokumenty lub teczki ofertowe), poradniki, szkolenia na temat procedury ubiegania się o nową pracę, a także koperty i znaczki. Koszty pracy próbnej, jak również koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia można odliczyć od podatku, o ile potencjalny pracodawca nie zwraca tych wydatków.

Zobacz także: Urlop w Niemczech a koszty

Odliczanie podatku od zakupu i wynajmu nieruchomości

Jeśli wybudowałeś dom lub kupiłeś mieszkanie na własne potrzeby mieszkaniowe, niestety nie możesz odliczyć od podatku ceny zakupu budynku (Grunderwerbsteuer) lub gruntu, podatku od zakupu nieruchomości oraz innych kosztów związanych z nabyciem nieruchomości. Można natomiast odliczyć prowizję dla agenta nieruchomości, ekspertyzę nieruchomości lub koszty pracy przy remoncie, lub modernizacji energetycznej domu. Opłaty notarialne mogą być odliczone tylko w przypadku przeniesienia własności.

Przy wynajmie swojej nieruchomości, wpływy z najmu są opodatkowane i należy je wykazać w załączniku V w polu „Dochody z najmu i dzierżawy” („Einkünfte aus Vermietung und Verpachtung“). Ponadto można zaoszczędzić na podatkach dzięki amortyzacji liniowej kosztów nabycia (do 50 lat). Odliczeniu podlegają również koszty pośrednictwa, honoraria prawników i doradców podatkowych związane z wynajmem nieruchomości, a także odsetki od kredytu na finansowanie nieruchomości.

Bez podatku kościelnego  w Niemczech

Podatek kościelny (Kirchensteuer) jest tzw. podatkiem dodatkowym (Zuschlagsteuer) i jest odprowadzany dodatkowo do podatku od wynagrodzeń i podatku dochodowego. W zależności od kraju związkowego podatek kościelny dla osób wyznania chrześcijańskiego wynosi 8% lub 9% od naliczonego podatku dochodowego. Kto chce wystąpić z kościoła, aby zaoszczędzić podatki, powinien się nad tą decyzją dobrze zastanowić. Nie należąc już do kościoła, to ślub lub pogrzeb kościelny nie będą już możliwe.

Ważne wskazówki podatkowe w Niemczech

Jak co roku, również w latach podatkowych 2020 i 2021 nastąpiły pewne zmiany podatkowe. Z dniem 01.01.2020 podwyższono np. podstawową kwotę wolną od podatku do 9.408 €, a dla małżeństw do 18.816 €. Rodzice także mogą liczyć na więcej pieniędzy, ponieważ Kinderfreibetrag wzrośnie o 96 € i będzie wynosić 2.586 € na każde dziecko i każdego rodzica. W roku podatkowym 2020 nastąpiła również istotna zmiana dla wszystkich małżonków i partnerów życiowych, którzy teraz nie muszą już spełniać szczególnych warunków, aby móc zmienić swoją klasę podatkową kilka razy w roku. Ponadto minimalne wynagrodzenie zostało podniesione do 9,35 € za godzinę, które obecnie obowiązuje również dla stażystów.

Jedną z najistotniejszych zmian podatkowych od 2021 roku jest zniesienie dodatku solidarnościowego dla większości podatników. Podniesiono również ryczałt dla osób niepełnosprawnych, Kindergeld oraz kwotę wolnej od podatku na potrzeby opieki, edukacji i kształcenia w zawodzie.

Jak małżeństwa mogą zaoszczędzić na podatkach w Niemczech

Podatki po ślubie

Urządziliście swoje przyjęcie weselne w domu i zleciliście jego organizację firmie cateringowej? Wspaniale, bo oto powstała pierwsza sytuacja po zawarciu związku małżeńskim, która pozwoli obniżyć Wasze podatki. Koszty cateringu można bowiem odliczyć proporcjonalnie od podatku jako usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Małżeństwa mogą jednak zaoszczędzić jeszcze znacznie więcej podatku, składając np. wspólne zeznania podatkowe. Wspólne opodatkowanie małżonków (Ehegattensplitting) pozwala wyrównać różnice w dochodach i odliczeniach małżonków. Ponadto małżeństwa korzystają z podwójnej zryczałtowanej ulgi oszczędnościowej (Sparpauschbetrag), jak również z podwyższonej kwoty wolnej od podatku dla darowizn i rodziny po zmarłym członku rodziny.

Zobacz także: Klasy podatkowe w Niemczech

Oszczędność podatków poprzez wspólne rozliczenie 

Urząd skarbowy automatycznie przypisuje nowożeńcom 4 klasę podatkową. Jeśli oboje małżonkowie zarabiają mniej więcej tyle samo, jest to właściwa decyzja i nie powinna być zmieniana. Natomiast w przypadku, gdy dochody małżonków znacznie się różnią, to z podatkowego punktu widzenia warto wybrać kombinację złożoną z klas podatkowych III i V.

Oszczędzanie podatków na emeryturze 

Osoby otrzymujące ustawową emeryturę, z reguły muszą zapłacić podatek od pewnej części emerytury. Wysokość części podlegającej opodatkowaniu zależy od tego, kiedy podatnik przeszedł na emeryturę. Jeśli np. po raz pierwszy pobierał emeryturę w 2005 roku, to zapłaci podatek tylko od połowy obliczonej wówczas emerytury. Natomiast emerytura otrzymana pierwszy raz w 2020 roku będzie już w 80% opodatkowana.

Z początku wydaje się to dużo, ale emeryci mogą odzyskać część kosztów poniesionych w ciągu roku (na ewentualne zaliczki na podatek), składając zeznanie podatkowe. Zaliczki na podatek ustala się dla emerytów tylko wtedy, gdy dopłata za dany rok wynosi więcej niż 1.000 euro. Wówczas urząd skarbowy może wezwać emeryta, aby płacił kwartalne zaliczki na podatek od wynagrodzeń.

Urzędy skarbowe uwzględniają dla emerytów np. ryczałt z tytułu kosztów uzyskania przychodu (Werbungskostenpauschale) w wysokości 102 euro oraz ryczałt na wydatki specjalne (Sonderausgabenpauschale) w wysokości 36 euro za dany rok podatkowy. Emeryci mogą jednak odliczyć jeszcze więcej kosztów, np.:

 • składki na związki zawodowe
 • opłaty za doradztwo podatkowe i wydatki na oprogramowanie podatkowe
 • opłaty dla doradcy emerytalnego
 • opłaty za prowadzenie konta bankowego
 • ubezpieczenie OC na samochód
 • usługi wykonane przez rzemieślników
 • usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego
 • koszty opieki zdrowotnej i pielęgnacyjnej

Spełniając odpowiednie wymogi, emeryci mogą się również ubiegać o ryczałt dla rodzin po zmarłym członku rodziny (Hinterbliebenen-Pauschbetrag) oraz o ryczałt dla osób niepełnosprawnych (Behinderten-Pauschbetrag) tytułem nadzwyczajnych obciążenia i tym samym zaoszczędzić na podatkach.

Studenci & stażyści też mogą zaoszczędzić na podatkach

Stażyści i studenci zazwyczaj zarabiają bardzo mało, a mają stosunkowo wysokie wydatki. Niektóre wydatki mogą oni jednak wykorzystać, aby zmniejszyć swoje podatki. Odliczeniu od podatku podlegają np. koszty dojazdu na uczelnię lub do firmy, w której odbywa się staż, wydatki na laptopa, podręczniki, opłaty za kursy i seminaria, opłaty za egzaminy i wpisowe, a także czynsz za pokój lub mieszkanie. Nawet pożyczki szkoleniowe lub stypendium BAföG stażyści i studenci mogą wykazać w zeznaniu podatkowym. Jak widać, istnieje bardzo wiele wydatków, które pomagają zaoszczędzić na podatkach w okresie studiów lub kształcenia się w zawodzie.

Oszczędzanie podatków w działalności gospodarczej

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, czy świeżym start-upem – w obu przypadkach płacisz całkiem spory podatek dochodowy (w zależności od wysokości dochodów). Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym osoby samozatrudnione mogą zaoszczędzić na podatku. Poniżej kilka przykładowych kosztów, które można odliczyć:

 • koszty podróży i samochody służbowe
 • amortyzacja
 • pokój do pracy / biuro
 • koszty podróży i wyżywienia 
 • materiały biurowe i do pracy
 • literatura fachowa
 • prezenty dla klientów lub pracowników
 • szkolenia i kursy doszkalające 
 • doradztwo podatkowe i opłaty prawnicze
 • opłaty za internet i telefon
 • odsetki od pożyczek

Nawet składki na ubezpieczenia mogą osoby samozatrudnione odliczyć od podatku, o ile obejmują one ryzyko związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dotyczy to m.in. ubezpieczenie przedsiębiorstwa od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ubezpieczenie OC w zakresie zawodowym i majątkowym, ubezpieczenie od przestoju i złych długów, ubezpieczenie ochrony prawnej, ustawowe ubezpieczenie NNW czy także ubezpieczenie autocasco, OC i NNW dla samochodu służbowego.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *