Kwota wolna od podatku w Niemczech

·

·

Początek roku to okres, w którym wchodzi w życie wiele zmian. Niemieckie przepisy podatkowe nie są wyjątkiem, powodując wiele niewiadomych wśród podatników, ponieważ przepisy zmieniają się z roku na rok. Przykładem takiej zmiany jest kwota wolna od podatku, popularna w całym kraju wśród znacznej części społeczeństwa. Czym jest ta ulga podatkowa? Ile wynosi zwolnienie podatkowe w Niemczech w 2023 roku, a ile wynosiło w poprzednich latach?

Co to jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku to nic innego jak suma dochodu wolnego od podatku za dany rok. Innymi słowy, jeśli w ciągu roku nie zarobisz więcej niż ustalona kwota, nie masz obowiązku odprowadzania podatków do urzędu skarbowego. Kwoty wolne od podatku w Niemczech najłatwiej jednak omówić na konkretnych przykładach.

Niemiecka roczna ulga podatkowa – podstawowa ulga podatkowa

Wolny od podatku dochód z Niemiec jest wliczony w tzw. podstawową ulgę podatkową. Jest to korzyść, z której może skorzystać każdy podatnik – o ile jego dochody nie są zbyt wysokie. Roczne ulgi podatkowe w Niemczech są ustalane zgodnie z ustawą o opiece społecznej i mają na celu zapewnienie każdemu podatnikowi minimalnego standardu życia. Kwota zwolnienia podatkowego w Niemczech określona jest w formularzu podatkowym, który zmienia się co roku, o czym dowiesz się w kolejnych akapitach.

Co ważne – podstawowa kwota odliczenia jest ustalana automatycznie – i nie musisz nic robić, aby ją otrzymać (oczywiście pod warunkiem, że Twoje dochody nie przekraczają ustalonego pułapu odliczenia).

Ulgi podatkowe w Niemczech 2023

Jaka jest kwota wolna od podatku w Niemczech w 2023 roku? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie podatnicy. Jak już wspomnieliśmy – każdy rok jest inny. Na szczęście ma tendencję wzrostową (podobnie jak w poprzednich latach), co oznacza, że ​​z roku na rok rośnie, więc coraz więcej podatników nie musi martwić się o odprowadzanie podatków do niemieckiego urzędu skarbowego. Jaka jest więc kwota wolna od podatku w 2023 roku? Informacje te podsumowaliśmy w poniższej tabeli – dla porównania zamieściliśmy również obowiązujące kwoty za poprzednie lata.

RokDla osób samotnychDla małżeństw
Kwota wolna od podatku 202310 908 €21 816 €
Kwota wolna od podatku 202210 347 20 694 €
Kwota wolna od podatku 20219 744 €19 488 €
Kwota wolna od podatku 20209 408 €18 816 €
Kwota wolna od podatku 20199 168 €18 336 €

Jak widać, kwota wolna w Niemczech w 2023 r. jest znacznie wyższa niż kilka lat temu (ponad 1000 euro więcej w ciągu pięciu lat). Nawet w porównaniu do 2022 r. to duży skok (ponad 300 euro). To jednak nie koniec dobrych wiadomości – w 2024 roku zmieni się również kwota zwolnienia i wyniesie 11 604 euro.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *