Jakie koszty można odliczyć od podatku w 2022 roku?

Jak każdego roku przychodzi czas, kiedy składamy deklarację podatkową i albo musimy dopłacić, albo otrzymamy zwrot pieniędzy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, co można dokładnie odliczyć od podatku i z czego spodziewać się zwrotu. W tym krótkim poradniku podpowiemy Ci, jakie koszty możesz odliczyć od podatku w Niemczech w 2022 roku.

Koszty podatkowe zwierząt Niemcy

Psy i koty to zwierzęta, których posiadanie zwykle kosztuje dużo pieniędzy. Ubezpieczenie zwierząt, opieka, utrzymanie i leczenie to specjalne wydatki, które można odliczyć od podatku. Jednak tutaj jest zasada – wszelka opieka nad zwierzakiem musi odbywać się we własnym domu. Tylko wtedy będą one uważane za twoje własne wydatki. Oprócz odliczenia wydatków związanych z hodowlą zwierząt, obciążenie podatkowe można zmniejszyć poprzez inne wydatki.

Pożyczka w Niemczech

Rozpoczęcie dorosłego życia po studiach nie jest łatwym zadaniem. Dlatego wielu studentów decyduje się na zaciągnięcie pożyczek i spłatę ich po ukończeniu studiów. Okazuje się, że odsetki płacone od tej pożyczki można odliczyć na zeznaniu podatkowym, a kwota jest ograniczona do 6000 euro rocznie.

Odliczenie kosztów ciąży w Niemczech

Inną opcją jest odliczenie wydatków związanych z ciążą. Obejmuje to niezbędną opiekę medyczną, szkoły rodzenia, gimnastykę i masaż. Nie można jednak odliczyć zakupu mebli i odzieży dziecięcej.

Podatek kościelny w Niemczech

Okazuje się, że jeden podatek można odliczyć od drugiego. Jest to zwłaszcza podatek kościelny. Dodatkowo możesz zmniejszyć obciążenie podatkowe, płacąc za pogrzeb bliskiej osoby.

Koszt utrzymania drugiego pokoju w Niemczech

Zdarza się, że członek rodziny musi wynająć lub kupić mieszkanie w innym mieście, aby znaleźć pracę w pobliżu. W takim przypadku opłata podlega odliczeniu od podatku, ale muszą być spełnione pewne warunki. Chodzi o to, że drugi dom jest konieczny ze względu na długotrwały stosunek pracy. Ponadto czas od nowego miejsca zamieszkania do pracy musi być co najmniej o połowę skrócony w stosunku do pierwotnego miejsca zamieszkania.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *