Bürgergeld, czyli prosto mówiąc pieniądze dla obywatela. Dochód obywateli jest dochodem podstawowym lub podstawowym zabezpieczeniem dla osób zdolnych do zatrudnienia i potrzebujących. Jest to forma pomocy społecznej, państwowej. Zastępuje poprzedni zasiłek dla bezrobotnych II, znany również jako Hartz IV. Od 1 stycznia 2023 r. zasiłek obywatelski będzie wypłacany w Niemczech.
Dochód obywatela nie jest bezwarunkowym dochodem obywatela lub bezwarunkowym dochodem podstawowym, ale dochodem obywatela, którego wypłata jest powiązana z określonymi warunkami. Najważniejszym warunkiem jest potrzeba.
Dochody obywateli od dawna znajdują się w programach partyjnych SPD, Zielonych i FDP. Jednak każda ze stron wyobrażała sobie inną formę dochodu obywateli.
UWAGA: OBYWATELSTWO NIE JEST JESZCZE PRAWEM. OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE PRZEPISY DLA HARTZ IV I ALG II.
Bürgergeld – komu i ile się należy?
Zgodnie z decyzją gabinetu rządu federalnego z 14 września 2022 r., standardowa stawka dochodu obywateli wyniesie 502 euro. Jest to standardowa stawka dla osób samotnych. Odpowiada to wzrostowi dotychczasowej stawki podstawowej o 53 euro miesięcznie. Dochody obywateli zostaną wprowadzone 1 stycznia 2023 r.
- 451 euro – dla partnerów żyjących w związku małżeńskim lub niemałżeńskim
- 420 euro – dla dzieci w wieku 14-17 lat
- 348 euro – dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat
- 318 euro – dla dzieci do 5 lat włącznie
Kto może otrzymać Bürgergeld?
Ustawa o dochodach obywateli z 2022 r. stanowi, że prawo do dochodu obywateli, mogą otrzymać:
- z podstawową zdolnością zarobkową,
- często pobierają zasiłek dla bezrobotnych
Bürgergeld ma umożliwić ludziom uczestnictwo w społeczeństwie i poszanowanie godności jednostki. Ma służyć trwałej integracji na rynku pracy. Powinna być nieskomplikowana, a zatem również dostępna cyfrowo.
Według Federalnego Ministerstwa Pracy należy stworzyć większe „wspólnoty”. W przyszłości urzędy pracy powinny być bardziej hojne w stosunku do sytuacji życiowej osób otrzymujących świadczenia. Powinno to ułatwić im jak najszybsze ponowne znalezienie pracy.
Zasady otrzymywania Bürgergeld
Współpracę określa ustawa o dochodach obywatelskich (SGB II), w szczególności w odniesieniu do następujących punktów:
Mieszkanie, a zasiłek
W pierwszych dwóch latach pobierania zasiłku obywatelskiego beneficjenci zasiłku mogą pozostać w wynajmowanych mieszkaniach. Koszty mieszkaniowe (koszty zakwaterowania) nie są zatem oceniane pod kątem ich racjonalności w pierwszych dwóch latach pobierania zasiłku.
Majątek
Majątek do 60 000 euro jest oszczędzany i nie jest wliczany do prawa do dochodu obywatela. Również tylko w pierwszych dwóch latach pobierania zasiłku.
Dzięki temu nowemu rozporządzeniu w kontekście dochodów obywateli osoby, które popadły w kłopoty z powodu przedłużającego się bezrobocia, nie muszą się martwić, że będą musiały zrezygnować z mieszkania lub odzyskać zaoszczędzone pieniądze.
Bürgergeld a Hartza IV w Niemczech
W przeszłości beneficjenci Hartza IV podlegali sankcjom, jeśli na przykład nie dotrzymywali umów z urzędem pracy. Te sankcyjne przepisy od dawna są krytykowane przez organizacje społeczne.
Sankcje nie zostaną całkowicie zniesione wraz z wprowadzeniem dochodów obywateli. Nadal obowiązuje zasada promowania i kwestionowania. Sankcje zostaną jednak zreorganizowane.Jedną z najważniejszych nowych zasad w dziedzinie sankcji jest sześciomiesięczny okres zaufania przy otrzymywaniu zasiłku obywatelskiego, podczas którego wykluczone jest obniżenie świadczeń. Jeśli jednak w ogóle nie współpracujesz z urzędem pracy, np. nie pojawiasz się na wyznaczone spotkania, musisz spodziewać się negatywnych konsekwencji.
Dodaj komentarz