Wniosek o zasiłek Elterngeld – ważne informacje

·

·

Childcare Allowance (Elterngeld) to pomoc finansowa dla rodziców, którzy ograniczają lub przerywają płatną pracę, aby opiekować się dziećmi po ich urodzeniu. Wszystkie matki i ojcowie mają prawo do zasiłku na opiekę nad dzieckiem. Możesz pracować do 32 godzin tygodniowo, otrzymując zasiłek rodzicielski. Możliwe też, że w ogóle nie masz pracy. Aby otrzymać zasiłek rodzicielski, nie musisz przerywać nauki ani szkolenia zawodowego, możesz ubiegać się o zasiłek na opiekę nad dzieckiem sam lub z innym rodzicem. Istnieją trzy rodzaje zasiłków rodzicielskich: podstawowy zasiłek rodzicielski (Basiselterngeld), podwójny zasiłek rodzicielski (ElterngeldPlus) i premia partnerska (Partnerschaftsbonus).

Jeżeli tylko jeden rodzic otrzymuje zasiłek wychowawczy, podstawowy zasiłek wychowawczy wypłacany jest przez co najmniej 2 miesiące do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jeżeli oboje rodzice otrzymują zasiłek wychowawczy, świadczenie powinno wygasnąć w ciągu 14 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest co najmniej sześć tygodni za wcześnie, możesz otrzymać dłuższy zasiłek rodzicielski. W zależności od daty urodzenia dziecka świadczenie może być wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 miesiąca życia. Rodzice mają swobodę podziału między sobą czasu, w którym otrzymują świadczenia. Rodzice mogą otrzymywać podstawowy zasiłek wychowawczy łącznie, sukcesywnie lub naprzemiennie. Możesz również wykorzystać dodatkowe dwa miesiące, jeśli wychowujesz dziecko.

Zasiłek Elterngeld – ile można dostać?

Podstawowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem waha się od 300 do 1800 euro miesięcznie, w zależności od tego, ile zarobiłeś przed urodzeniem dziecka. Zazwyczaj jest to 65% twojego dochodu netto.

Rodzice o niskich dochodach otrzymują zasiłek w wysokości do 100% ich dochodu netto. Jeśli pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, otrzymując zasiłek opiekuńczy, wysokość zasiłku na opiekę ulegnie zmianie. Twój dochód z urodzenia zostanie wzięty pod uwagę. Jeśli nie masz żadnych dochodów przed urodzeniem dziecka, możesz otrzymać minimalny zasiłek. Jeśli masz więcej małych dzieci lub przyszłych bliźniaków, możesz otrzymać wyższe świadczenia.

Przykład: Matka otrzymuje podstawowy zasiłek opiekuńczy od pierwszego do ósmego miesiąca urodzenia dziecka. Ojciec otrzymuje wówczas podstawowy zasiłek opiekuńczy od 9 do 14 miesiąca. W ten sposób oboje rodzice wykorzystują pełne 14 miesięcy, do których mają prawo do podstawowego zasiłku wychowawczego. Poczytaj też o tym jak utrzymać ulgi podatkowe na dziecko.

Dodatkowy zasiłek wychowawczy w Niemczech

Otrzymując zasiłek wychowawczy plus możesz przedłużyć okres jego pobierania. Podwyżka zasiłku wychowawczego jest dwukrotnością podstawowego zasiłku wychowawczego. Jeśli nie pracujesz po urodzeniu dziecka, dodatek Parental Allowance Boost wynosi połowę podstawowego zasiłku rodzicielskiego. Pobieranie zasiłku na opiekę nad dzieckiem Plus jest szczególnie opłacalne, jeśli po urodzeniu dziecka pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ zazwyczaj możesz otrzymać taką samą lub podobną kwotę zasiłku na opiekę nad dzieckiem, ale dłużej niż podstawowy zasiłek na opiekę nad dzieckiem. W ten sposób możesz otrzymać wyższy zasiłek na opiekę nad dzieckiem niż zasiłek podstawowy i pracę w niepełnym wymiarze godzin. Zasiłek na opiekę nad dzieckiem plus miesięczna opłata od 150 do 900 euro.

Wzór o zasiłek Elterngeld

Potrzebujesz wzoru o zasiłek Eltergand? Uzupełnij formularz poniżej, a zostanie wysłany na Twój mail! W razie pytań możesz zawsze skontaktować się z nami.

Pobierz wzór Elterngeld

POBIERAM

Wyślij wniosek na:


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *