Alimenty w Niemczech – kto musi płacić?

Najważniejsze informacje na temat ilości prac konserwacyjnych można znaleźć w tabeli w Düsseldorfie. Formularz jest uznawany w całych Niemczech i zawiera wytyczne dotyczące wysokości alimentów, które należy zapłacić.

Osoby otrzymujące alimenty na tym stole mogą również zobaczyć miesięczną kwotę, jaką powinny otrzymywać od swojego byłego partnera, byłego współmałżonka. W tabeli Düsseldorf stawki są aktualizowane przez Wyższy Sąd Okręgowy w Düsseldorfie (we współpracy z Niemieckim Stowarzyszeniem Sądów Rodzinnych).

Tabela Düsseldorf

W tabeli w Düsseldorfie na dzień 1 stycznia 2022 r. pojawiają się nowe zaktualizowane stawki konserwacji. Wszystkie formularze z poprzednich lat znajdują się na stronie internetowej Wyższego Sądu Okręgowego w Düsseldorfie. W ten sposób dowiesz się, czy osoba odpowiedzialna za alimenty wywiązała się z umowy i wpłaciła odpowiednią kwotę.

Alimenty w Niemczech – kto musi płacić?

Rodzice małoletnich dzieci, którzy nie są stałymi rezydentami, są zobowiązani do płacenia alimentów (§1612a BGB). Z kolei w przypadku dzieci dorosłych zarówno ojciec, jak i matka są zobowiązani do ich utrzymania. Osoby płacące alimenty (do 21 roku życia) zawsze mogą utrzymać minimalną kwotę na utrzymanie w wysokości 1160 euro dla pracowników i 960 euro dla bezrobotnych.

Jaka jest minimalna kwota alimentów na dziecko?

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne alimenty na dziecko wynoszą

  • 396 – do 6 roku życia
  • 455 – do 12 roku życia
  • 533 – do 18 roku życia


Alimenty mogą być znacznie wyższe w zależności od tego, jak wysokie są dochody rodziców. W przypadku, gdy rodzice nie mogą spłacić powyższego minimum, państwo pomaga mu w formie zaliczek alimentacyjnych. Jeśli jednak dłużnik alimentacyjny zacznie zarabiać więcej, jest zobowiązany do spłaty tej zaliczki.

Ile płaci się alimentów w Niemczech?

Od 2022 r. do tabeli w Düsseldorfie dodano pięć grup dochodowych, co daje obecne wynagrodzenie netto w wysokości do 11 000 euro. Wszyscy płacący alimenty powinni sprawdzić stawki w tej tabeli. Wszystko, co musisz zrobić, to określić, jaki jest Twój dochód netto i ile lat mają Twoje dzieci. W 2021 r. standardowa stawka napraw wzrosła o około 30 euro, natomiast w 2022 r. roszczenia nieznacznie wzrosły, o 5% lub 8%, w zależności od grupy dochodów. Aktualny harmonogram stawek świadczeń można znaleźć w Internecie.

Na przykład, jeśli dziecko ma 7 lat, a dochód osoby wynosi 2600 euro, oznacza to, że rodzice należą do trzeciej grupy dochodowej (od 2301 euro do 2700 euro). Oznacza to, że miesięczna kwota roszczenia alimentacyjnego wynosi 501 EUR.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *