Zwrot podatku w Niemczech z prezentów i bonów

·

·

,

W świecie, w którym pieniądz rządzi naszym codziennym życiem, możliwość oszczędzania na podatkach przez wykorzystanie sprytnych, ale w pełni legalnych rozwiązań, brzmi jak muzyka dla uszu zarówno pracodawców, jak i pracowników. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można uzyskać korzyści finansowe, nie wychodząc przy tym poza ramy prawa? Prezenty rzeczowe od pracodawcy to nie tylko miły gest, ale również sposób na optymalizację podatkową, o którym wiele osób nadal nie wie lub nie korzysta na co dzień.

Zapraszam do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który pomoże zrozumieć, jak można efektywnie i z korzyścią dla obu stron zarządzać możliwościami, jakie daje prawo podatkowe w zakresie rzeczowych prezentów od pracodawców.

Prezenty rzeczowe – zakupy i tankowanie

Chyba wszyscy lubimy otrzymywać prezenty. Dlatego tym bardziej dziwi mnie, jak wielu pracowników nie korzysta z możliwości otrzymania od pracodawcy prezentu rzeczowego dla celów podatkowych. Nawet jeśli nie powinieneś tego robić z prezentem w pierwotnym sensie, w tym przypadku wskazane jest aktywne podejście do pracodawcy i poproszenie o to. Jest to bowiem korzystne finansowo dla wszystkich zaangażowanych stron – szef może również zaoszczędzić na podatkach.

Od 2022 r. pracownicy mogą otrzymywać do 50 euro miesięcznie jako świadczenie rzeczowe oprócz wynagrodzenia. Jest to dla nich całkowicie wolne od podatku. Aby jednak kwota ta była uprzywilejowana podatkowo, nie może być wypłacana w gotówce ani wraz z wynagrodzeniem jako rzeczywiste świadczenie pieniężne. Zamiast tego możliwe są na przykład karty benzynowe lub voucherowe.

Istnieją specjalni dostawcy, którzy oferują karty, na które pracodawca może wpłacać do 50 euro miesięcznie. Pieniądze mogą być gromadzone na karcie jako kredyt. Można je wykorzystać w setkach, a nawet tysiącach sklepów, sklepów internetowych itp. Oznacza to, że możliwe są również większe zakupy.

Jak wspomniano, wszyscy odnoszą korzyści finansowe, ponieważ odbiorcy nie muszą płacić podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Z drugiej strony, firma wręczająca prezent może odliczyć poniesione wydatki (np. 50 euro plus wszelkie opłaty za wspomnianą kartę kredytową) w całości jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej i nie musi również płacić podatków i składek na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty.

Ważne: Kwota ta nie może być przyznana zamiast wynagrodzenia, a jedynie dodatkowo. W związku z tym wyraźnie zabrania się po prostu obniżenia wynagrodzenia brutto o 50 euro i wykorzystania zamiast tego świadczenia rzeczowego – jest to niedozwolone. Co więcej, kwota ta stanowi limit wyłączenia. Oznacza to, że wartość świadczenia rzeczowego nie może przekroczyć maksymalnej kwoty 50 euro nawet o jeden cent w ciągu miesiąca, w przeciwnym razie cała korzyść podatkowa zostanie całkowicie anulowana.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *