Kolejny miesiąc za nami i kolejne zmiany w Niemczech. Co tym razem się wydarzyło? Co zmieniło? Kwiecień jest miesiącem, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy m.in. w sprawie kredytów, cen czy urlopów. Zobacz więcej.
Od 1 października 2022 r. płaca minimalna wzrośnie do 12 euro za godzinę (wcześniej 10,45 euro). W przypadku pracowników dorywczych od 1 kwietnia stawka wzrosła do 10,88 euro. Również od kwietnia pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin muszą ponownie płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne za stracone godziny. Podczas pandemii opłata została obniżona do zera pod koniec 2021 r., a opłata 50% weszła w życie w styczniu.
Koronabonus
Pracodawcy będą nadal płacić w formie stypendiów pieniężnych dla pracowników wprowadzonych podczas pandemii. Jednak od 1 kwietnia nie jest już zwolniony z podatku.
Droższe kredyty w Niemczech
W lutym BaFin nakazał bankowi podwyższenie kapitału zakładowego. W efekcie bufor kapitałowy dla kredytów wzrósł z zera do 0,75%. To, wraz z inflacją, powoduje wzrost stóp procentowych. Banki muszą zwiększyć kapitał o kolejne 2% od 1 kwietnia, co ma wpływ na kredytowanie nieruchomości mieszkaniowych. Banki muszą wdrożyć ten proces do 1 lutego 2023 roku. Instytucje kredytowe ponownie gwałtownie podnoszą oferty zabezpieczone hipoteką.
Dofinansowanie do przeprowadzki
Każdy, kto zmienia miejsce zamieszkania ze względów zawodowych, może wystąpić do Skarbu Państwa o zryczałtowaną opłatę relokacyjną. Od 1 kwietnia 2022 r. 866 EUR + 590 EUR za każdą dodatkową osobę (w tym współmałżonka i niezamężne dzieci mieszkające w tym samym domu). Podobnie dodatek na pokrycie kosztów czesnego dziecka po przeprowadzce związanej z pracą wzrośnie do 1 181 EUR.
Opiekun w Niemczech – urlop
Od kwietnia opiekunowie nadal będą mogli wziąć 20 dni wolnego, jeśli wracają do zdrowia po pracy podczas pandemii. Prawo w tym zakresie zostało przedłużone do 30 czerwca 2022 r.
Dodaj komentarz