Zmiany w Niemczech od kwietnia 2022

·

·

Kolejny miesiąc za nami i kolejne zmiany w Niemczech. Co tym razem się wydarzyło? Co zmieniło? Kwiecień jest miesiącem, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy m.in. w sprawie kredytów, cen czy urlopów. Zobacz więcej.

 Od 1 października 2022 r. płaca minimalna wzrośnie do 12 euro za godzinę (wcześniej 10,45 euro). W przypadku pracowników dorywczych od 1 kwietnia stawka wzrosła do 10,88 euro. Również od kwietnia pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin muszą ponownie płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne za stracone godziny. Podczas pandemii opłata została obniżona do zera pod koniec 2021 r., a opłata 50% weszła w życie w styczniu.

Koronabonus

Pracodawcy będą nadal płacić w formie stypendiów pieniężnych dla pracowników wprowadzonych podczas pandemii. Jednak od 1 kwietnia nie jest już zwolniony z podatku.

Droższe kredyty w Niemczech

W lutym BaFin nakazał bankowi podwyższenie kapitału zakładowego. W efekcie bufor kapitałowy dla kredytów wzrósł z zera do 0,75%. To, wraz z inflacją, powoduje wzrost stóp procentowych. Banki muszą zwiększyć kapitał o kolejne 2% od 1 kwietnia, co ma wpływ na kredytowanie nieruchomości mieszkaniowych. Banki muszą wdrożyć ten proces do 1 lutego 2023 roku. Instytucje kredytowe ponownie gwałtownie podnoszą oferty zabezpieczone hipoteką.

Dofinansowanie do przeprowadzki

Każdy, kto zmienia miejsce zamieszkania ze względów zawodowych, może wystąpić do Skarbu Państwa o zryczałtowaną opłatę relokacyjną. Od 1 kwietnia 2022 r. 866 EUR + 590 EUR za każdą dodatkową osobę (w tym współmałżonka i niezamężne dzieci mieszkające w tym samym domu). Podobnie dodatek na pokrycie kosztów czesnego dziecka po przeprowadzce związanej z pracą wzrośnie do 1 181 EUR.

Opiekun w Niemczech – urlop

Od kwietnia opiekunowie nadal będą mogli wziąć 20 dni wolnego, jeśli wracają do zdrowia po pracy podczas pandemii. Prawo w tym zakresie zostało przedłużone do 30 czerwca 2022 r.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *