Zeznanie podatkowe w Niemczech – czy trzeba drugi raZ?

·

·

Zaczyna się czas rozliczeń podatkowych w Niemczech. Na ten temat pisałam już bardzo wiele i opisywałam szczegółowo możliwe odliczenia.  

Dociekliwi mogą przeszukać teksty z ostatnich lat. 

Teraz czas na obalenie mitów podatkowych, a istnieje ich bardzo wiele. Nie dotyczą one tylko fałszywych informacji krążących wśród naszych rodaków w Niemczech, ale są powielane przez inne narodowości i samych Niemców. 

Bez względu na to, z kim rozmawiam o deklaracjach podatkowych, zawsze spotykam się z mitem, że „jeśli raz złożysz deklarację podatkową, musisz to robić co roku”.

To powszechne założenie często prowadzi do tego, że ludzie wolą w ogóle nie zawracać sobie głowy deklaracją podatkową z obawy przed przymusem składania jej co roku. Mimo że jestem głęboko przekonana, że należy przynajmniej raz w roku dobrowolnie obliczać potencjalny zwrot podatku, to w tej kwestii sprawa jest jasna.

Istnieją tylko dwie grupy, jeśli chodzi o składanie deklaracji podatkowej w Niemczech:

1. Jedna grupa jest zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej.

2. Druga grupa może złożyć deklarację podatkową dobrowolnie.

Należysz do pierwszej, czy drugiej grupy?

Pierwsza grupa podatkowa w Niemczech obejmuje między innymi

  • Handlowców, osoby samozatrudnione lub freelancerów, 
  • Osoby pozostające w związku małżeńskim w klasach podatkowych 3/5 lub 4/4, 
  • Emerytów i rencistów (z opodatkowaną emeryturą, która przekracza podstawową kwotę wolną od podatku),
  • Osoby z nieopodatkowanymi dochodami (takimi jak dochody z wynajmu), 
  • Osoby z zarejestrowaną ulgą podatkową, 
  • Osoby otrzymujące świadczenia zastępujące wynagrodzenie, które są wyższe niż 410 euro takie jak: ALG 1, pracę krótkoterminową lub zasiłek rodzicielski (Elterngeld), 

oraz 

  • Osoby z dodatkowym zatrudnieniem (klasa podatkowa 6).

Jeśli jednak jesteś zwykłym pracownikiem, urzędnikiem służby cywilnej, stażystą lub studentem i nie zaliczasz się do żadnej z powyższych kategorii, należysz do grupy 2 i możesz sam zdecydować, czy chcesz złożyć deklarację podatkową. Choć w kolejnym roku możesz otrzymać automatycznie list z przypomnieniem o złożeniu deklaracji podatkowej, możesz poinformować urząd skarbowy na piśmie, że nie będziesz dokonywać dobrowolnego rozliczenia w tym roku. Wówczas będziesz mieć spokój.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *