Zeznanie podatkowe w Niemczech – czy trzeba drugi raZ?

Zaczyna się czas rozliczeń podatkowych w Niemczech. Na ten temat pisałam już bardzo wiele i opisywałam szczegółowo możliwe odliczenia.  

Dociekliwi mogą przeszukać teksty z ostatnich lat. 

Teraz czas na obalenie mitów podatkowych, a istnieje ich bardzo wiele. Nie dotyczą one tylko fałszywych informacji krążących wśród naszych rodaków w Niemczech, ale są powielane przez inne narodowości i samych Niemców. 

Bez względu na to, z kim rozmawiam o deklaracjach podatkowych, zawsze spotykam się z mitem, że „jeśli raz złożysz deklarację podatkową, musisz to robić co roku”.

To powszechne założenie często prowadzi do tego, że ludzie wolą w ogóle nie zawracać sobie głowy deklaracją podatkową z obawy przed przymusem składania jej co roku. Mimo że jestem głęboko przekonana, że należy przynajmniej raz w roku dobrowolnie obliczać potencjalny zwrot podatku, to w tej kwestii sprawa jest jasna.

Istnieją tylko dwie grupy, jeśli chodzi o składanie deklaracji podatkowej w Niemczech:

1. Jedna grupa jest zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej.

2. Druga grupa może złożyć deklarację podatkową dobrowolnie.

Należysz do pierwszej, czy drugiej grupy?

Pierwsza grupa podatkowa w Niemczech obejmuje między innymi

  • Handlowców, osoby samozatrudnione lub freelancerów, 
  • Osoby pozostające w związku małżeńskim w klasach podatkowych 3/5 lub 4/4, 
  • Emerytów i rencistów (z opodatkowaną emeryturą, która przekracza podstawową kwotę wolną od podatku),
  • Osoby z nieopodatkowanymi dochodami (takimi jak dochody z wynajmu), 
  • Osoby z zarejestrowaną ulgą podatkową, 
  • Osoby otrzymujące świadczenia zastępujące wynagrodzenie, które są wyższe niż 410 euro takie jak: ALG 1, pracę krótkoterminową lub zasiłek rodzicielski (Elterngeld), 

oraz 

  • Osoby z dodatkowym zatrudnieniem (klasa podatkowa 6).

Jeśli jednak jesteś zwykłym pracownikiem, urzędnikiem służby cywilnej, stażystą lub studentem i nie zaliczasz się do żadnej z powyższych kategorii, należysz do grupy 2 i możesz sam zdecydować, czy chcesz złożyć deklarację podatkową. Choć w kolejnym roku możesz otrzymać automatycznie list z przypomnieniem o złożeniu deklaracji podatkowej, możesz poinformować urząd skarbowy na piśmie, że nie będziesz dokonywać dobrowolnego rozliczenia w tym roku. Wówczas będziesz mieć spokój.

Zadzwoń