W niektórych branżach praca w niedzielę, gdy wszyscy inni mają wolne, nie jest niczym niezwykłym. W Niemczech funkcjonuje tzw. Sonntagszuschlag – dodatek za pracę w niedzielę, który stanowi finansową rekompensatę za pracę w dniu, który z założenia jest dniem wolnym od pracy. Pracownicy nie mają do niego ustawowego prawa – niemniej jednak w wielu branżach jest on wypłacany. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest Sonntagszuschlag, ile wynosi i kiedy się należy…
Sonntagszuschlag – co to takiego?
Dodatek za pracę w niedzielę to zwiększenie normalnego wynagrodzenia, które może być przyznane pracownikom, którzy muszą pracować w niedziele. Dodatkowe wynagrodzenie ma stanowić zachętę i motywować pracowników. Jest finansową rekompensatą za dodatkowe obciążenie związane z koniecznością pracy w dniu, który dla większości osób jest dniem wolnym od pracy. Jednocześnie jest to rekompensata za pracę w weekendy, w które większość osób chce mieć czas dla siebie.
Czy pracownicy w Niemczech mają ustawowe prawo do dodatku za niedzielę?
Nie, zgodnie z niemieckim prawem pracy nie przysługuje Ci zasiłek za pracę w niedzielę. Więc nawet jeśli musisz pracować w niedzielę, nie możesz powoływać się na to i żądać wyższego wynagrodzenia za pracę, która zasadniczo nie jest dniem powszednim.
Zobacz więcej o: Ulga podatkowa w Niemczech
Dodatek za pracę w niedzielę: kiedy go otrzymasz?
W związku z tym pracodawcy nie są zobowiązani do wypłacania dodatków za pracę w niedzielę. Nie oznacza to jednak, że i tak nie możesz uzyskać rekompensaty finansowej. Oto, co może pomóc w uzyskaniu Sonntagszuschlag.
Zależy od firmy
Pracodawcy w Niemczech nie mają obowiązku wypłacania stypendium za pracę w niedzielę, ale mogą to robić dobrowolnie – w celu motywowania i nagradzania pracowników. Jeśli zdarza się to często przez długi czas, staje się regułą firmy. Stwarza to roszczenia prawne w przyszłości!
W przypadku tzw. „Weihnachtsgeld” – urlopowego świadczenia pieniężnego – jeżeli pracodawca wypłaca swoim pracownikom Weihnachstgeld przez trzy kolejne lata, to mamy w tym zakresie do czynienia ze specyficzną praktyką zakładową. W związku z tym w następnym roku pracownik może również powoływać się na prawo zwyczajowe w celu ubiegania się o zasiłek.
Nie ma jednak dokładnych wytycznych dotyczących czasu trwania ani liczby powtórzeń. Ponieważ dodatek za niedzielę wypłacany jest częściej niż raz w roku, można przyjąć, że praktyka przedsiębiorstwa dawała podstawę do powstania prawa do dodatku wcześniej niż Weihnachtsgeld.
Układ Zbiorowy Pracy
Uprawnienie do dodatku za pracę w niedzielę wynika z reguły z obowiązującego układu zbiorowego. Jeżeli Twój stosunek pracy jest regulowany układem zbiorowym pracy, masz prawo do świadczeń określonych przez związek zawodowy i związek pracodawców.
Umowy o pracę mogą określać indywidualne ustalenia i ramowe warunki współpracy. Dotyczy to również wypłaty dodatku za pracę w niedzielę. Jeśli nic innego nie uprawnia Cię do dodatkowego wynagrodzenia, możesz poruszyć ten temat podczas negocjacji z pracodawcą.
Takie indywidualne umowy nie mają wpływu na ogólną ustawę o równym traktowaniu.
Umowa spółki
Ostatnią opcją jest umowa korporacyjna. Są one uzgadniane między pracodawcą a radą pracowników. Zawarte w nim postanowienia dotyczą wszystkich pracowników danego przedsiębiorstwa. Jeśli tutaj uzgodniono dodatek za pracę w niedzielę, wszyscy pracownicy mają do niego prawo.
Wymienione powyżej opcje są jedynymi, które prawnie uchronią Cię przed wypłatą diety niedzielnej. Zostało to potwierdzone w wyroku Federalnego Sądu Pracy (Bundesarbeitsgericht)
Dodatek za pracę w Niedzielę w Niemczech
Jeśli chodzi o prawo do dodatku za pracę w niedzielę, to jego wysokość nie jest określona w ustawie. Wszystko zależy od konkretnej umowy. Na przykład, jeśli pracownik jest przydzielony do niedzielnej zmiany, może otrzymać podwyżkę o 30%, 50%, a nawet 100% oprócz zwykłego wynagrodzenia.
Zwykle dodatek za pracę w niedzielę wynosi 50%. Oblicza się go na podstawie wynagrodzenia brutto, jakie pracownik otrzymuje w normalny dzień pracy.
Dodaj komentarz