Ulga podatkowa w Niemczech 2023

·

·

Kogo dotyczy podstawowa ulga podatkowa 2023, czyli dochód wolny od podatku? Kwota wolna od podatku, to kwota którą jeśli nie przekroczysz, nie naliczana jest do podatku, czyli nie ponosisz żadnych opłat. Jest również ulga podatkowa w Niemczech, którą pokrótce opisujemy w tym poradniku.

„Kwota wolna od podatku dla emerytów”, „Kwota wolna od podatku dla studentów” – to przykładowe pytania, które często pojawiają się w wyszukiwarkach. Nic dziwnego – system podatkowy działa w taki sposób, że obowiązki podatkowe dotyczą praktycznie każdego, kto uzyskuje dochód. Kto więc może liczyć na zwolnienie z podatku (pod warunkiem, że osiąga odpowiednio niski poziom dochodów)? Podstawowa ulga podatkowa dotyczy wszystkich podatników, tj.:

  • pracownik,
  • samozatrudniony,
  • stażysta,
  • emeryci,
  • student.

Niemiecka ulga roczna 2023 – co jeśli przekroczę ulgę?

Jak już wspomniano – przez podstawową ulgę podatkową rozumie się kwoty wolne od podatku. Dopóki Twój dochód nie przekracza określonego progu, nie musisz płacić podatków. A co jeśli dochody są wyższe? Jest to równoznaczne z koniecznością składania zeznań podatkowych i rozliczeń z urzędem skarbowym. Warto jednak pamiętać, że niemieccy pracownicy często płacą więcej podatków od wynagrodzeń, niż na to zasługują. W takim przypadku warto przygotować deklarację, dzięki której będziesz mógł liczyć na zwrot podatku z Niemiec.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *