MiniJob czyli popularna forma pracy na niepełny wymiar godzin w Niemczech, cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców tego kraju. Warto wspomnieć, że osoby zatrudnione w formie minijob, w trakcie trwania choroby są uprawnione do otrzymywania pensji. Ale co się dzieje, gdy choroba się przeciąga, a całość trwa dłużej jak 6 tygodni, co daje nam prawie dwa miesiące?
Entgeltfortzahlung – pracodawca kontynuuje wypłatę wynagrodzenia w przypadku choroby
Pracownicy, którzy korzystają z dłuższego zwolnienia lekarskiego, przez początkowy okres nadal otrzymują normalne wynagrodzenie (niem. Entgeltfortzahlung – pracodawca w dalszym ciągu wypłaca wynagrodzenie w czasie choroby). Ludzie z Minijob również stosują tę zasadę. Jest jednak warunek: osoba niezdolna do pracy musi być zatrudniona co najmniej od czterech tygodni.
Jeżeli choroba trwa dłużej niż sześć tygodni, niemiecki pracownik traci prawo do dalszych wypłat wynagrodzenia ze strony pracodawcy. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na pełen etat oraz tzw. minipracowników. Natomiast w przypadku tego ostatniego brak wynagrodzenia w okresie zwolnienia może skutkować rozwiązaniem przez pracodawcę stosunku pracy.
Dzieje się tak, jeśli nie przysługuje Ci wynagrodzenie przez okres dłuższy niż miesiąc. Wyrejestrowanie jest konieczne, gdyż najpóźniej po miesiącu nie ma już konieczności zgłaszania zatrudnienia do ZUS.
MiniJob a choroba w Niemczech
Według Minijob-Zentrale okres miesięczny rozpoczyna się pierwszego dnia przerwy w pracy, za którą pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, a kończy miesiąc później:
- Jeżeli okres miesięczny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, kończy się ostatniego dnia tego miesiąca kalendarzowego.
- Jeżeli okres ten rozpoczyna się w ciągu miesiąca kalendarzowego, kończy się miesiąc później
Przykład z życia wzięty:
Minijobber przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 września do 31 grudnia. Otrzymywał normalne wynagrodzenie przez sześć tygodni od 27 września do 7 listopada. 8 listopada utracił prawo do wynagrodzenia i od tego dnia miesięczny termin kończył się 7 grudnia.
W tym przykładzie pracodawca musi rozwiązać umowę 7 grudnia. W ciągu sześciu tygodni od zakończenia zatrudnienia podlegającego obowiązkowi zgłoszenia pracownik musi ponownie być zdolny do pracy, aby pracodawca mógł zgłosić go ponownie do pracy w Minijob.
Dodaj komentarz