Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój pracodawca może pomóc Ci w opłaceniu dojazdu do pracy? Okazuje się, że coraz więcej firm jest gotowych wspierać swoich pracowników w tym zakresie, a konkretnie chodzi o bilet Deutschlandticket.
Nie wszyscy wiedzą, że płacenie za dojazdy biletem za 49 euro dotyczy także osób wykonujących drobne prace. Co więcej, dotacja do tego biletu nie ma wpływu na wynagrodzenie.
Tak właśnie działa dopłata do biletu w wysokości 49 euro! Dla wielu Niemców dojeżdżających do pracy pociągiem lub autobusem koszty te mogą być sporym obciążeniem. Dlatego wielu pracodawców decyduje się na pokrycie części kosztów związanych z zakupem biletów lotniczych do Niemiec. Istnieją różne formy wsparcia: płatności miesięczne lub roczne.
Dotacja rządowa jest akceptowana, jeśli pracodawca pokryje co najmniej 25% opłaty za przejazd plus 5%. Zasada ta dotyczy także osób, których miesięczny dochód nie przekracza 520 euro.
Bundesverband Lohnsteuerhilfevereine (BVL) stwierdza, że pracodawcy mogą zdecydować się na wypłacanie tych zasiłków bez płacenia podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Jest to dodatkowa korzyść nie tylko dla pracownika, ale także dla samego pracodawcy.
Chociaż możliwość uzyskania wsparcia w zakresie dojazdów do pracy jest kusząca, warto zauważyć, że pracodawcy nie są do tego zobowiązani. Zastępca dyrektora zarządzającego BVL Jana Bauer podkreśla, że pracownicy powinni być świadomi tego ograniczenia. Świadomi tej możliwości pracownicy mogą jednak negocjować z pracodawcą i starać się zapewnić sobie wsparcie choćby w okresie urlopowym lub w ramach wynegocjowania dodatkowych, lepszych warunków pracy.
Korzyści wynikające ze wsparcia osób dojeżdżających do pracy cieszą się coraz większą popularnością wśród pracodawców. Jeśli jeszcze się nad tym nie zastanawiałeś, być może nadszedł czas, aby omówić to z pracodawcą. Masz prawo do tego wsparcia, nawet jeśli masz niewielką pracę, a świadczenia te mogą przynieść Ci dodatkową ulgę w codziennym życiu.
Dodaj komentarz