Koszty tankowania w Niemczech – zwrot z podatku

Tankowanie w Niemczech a zwrot? Współczesny rynek pracy oferuje różnorodne formy motywacji i nagradzania pracowników, które przekraczają standardowe wynagrodzenie pieniężne. Jedną z atrakcyjnych metod są prezenty rzeczowe, które mogą stanowić interesujące uzupełnienie pakietu korzyści pracowniczych. W dobie rosnącej świadomości finansowej i podatkowej, takie świadczenia nabierają szczególnego znaczenia. Oto dlaczego warto rozważyć wprowadzenie prezentów rzeczowych jako części strategii wynagradzania w firmie.

Chyba wszyscy lubimy otrzymywać prezenty. Dlatego tym bardziej dziwi mnie, jak wielu pracowników nie korzysta z możliwości otrzymania od pracodawcy prezentu rzeczowego dla celów podatkowych. Nawet jeśli nie powinieneś tego robić z prezentem w pierwotnym sensie, w tym przypadku wskazane jest aktywne podejście do pracodawcy i poproszenie o to. Jest to bowiem korzystne finansowo dla wszystkich zaangażowanych stron – szef może również zaoszczędzić na podatkach.

Od 2022 r. pracownicy mogą otrzymywać do 50 euro miesięcznie jako świadczenie rzeczowe oprócz wynagrodzenia. Jest to dla nich całkowicie wolne od podatku. Aby jednak kwota ta była uprzywilejowana podatkowo, nie może być wypłacana w gotówce ani wraz z wynagrodzeniem jako rzeczywiste świadczenie pieniężne. Zamiast tego możliwe są na przykład karty benzynowe lub voucherowe.

Istnieją specjalni dostawcy, którzy oferują karty, na które pracodawca może wpłacać do 50 euro miesięcznie. Pieniądze mogą być gromadzone na karcie jako kredyt. Można je wykorzystać w setkach, a nawet tysiącach sklepów, sklepów internetowych itp. Oznacza to, że możliwe są również większe zakupy.

Jak wspomniano, wszyscy odnoszą korzyści finansowe, ponieważ odbiorcy nie muszą płacić podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Z drugiej strony, firma wręczająca prezent może odliczyć poniesione wydatki (np. 50 euro plus wszelkie opłaty za wspomnianą kartę kredytową) w całości jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej i nie musi również płacić podatków i składek na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *