Elternteilzeit – urlop macierzyński w Niemczech

·

·

Elternteilzeit – urlop macierzyński dla rodziców w Niemczech. Równoważenie pracy i dzieci to duże wyzwanie dla wielu rodziców. Aby to ułatwić, istnieje tak zwana praca rodziców w niepełnym wymiarze godzin.

Z urlopem rodzicielskim możesz skrócić swoje godziny pracy lub je zmienić. Przez co lepiej pogodzisz obowiązki rodzinne z pracą. Możliwe jest również robienie obu w tym samym czasie, czyli mniejsza ilość godzin do pracy plus ich reorganizacja. W ramach Elternteilzeit dostosowujesz grafik swojej pracy do Twoich możliwości. Pamiętaj, że podczas pracy rodzicielskiej w niepełnym wymiarze godzin masz ochronę przed zwolnieniem.

I czego wiele osób nie wie: pod pewnymi warunkami możesz podjąć pracę rodzicielską w niepełnym wymiarze godzin w tym samym czasie co twój partner, o ile macie więcej niż jedno dziecko.

Elternteilzeit – komu przysługuje?

Jako matka lub ojciec masz prawo do skrócenia czasu pracy do 7 roku życia dziecka, jeśli mają spełniasz poniższe kryteria:

 • Jesteś zatrudniony w firmie zatrudniającej ponad 20 pracowników.
 • Twój stosunek pracy trwa już 3 lata bez przerwy. Nawiasem mówiąc, okresy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wliczają się do stażu pracy!
 • Mieszkasz z dzieckiem w tym samym gospodarstwie domowym lub sprawujesz nad nim opiekę.
 • Drugi rodzic nie może przebywać w tym samym czasie na urlopie rodzicielskim dla tego samego dziecka.
 • W przypadku urodzeń po 1 stycznia 2016 r. istnieje dodatkowy wymóg: czas pracy można skrócić tylko w określonym zakresie. Musisz zatem zmniejszyć swoją pracę o co najmniej 20% normalnego tygodniowego czasu pracy, ale co najmniej 12 godzin tygodniowo. W przypadku 40-godzinnego tygodnia pracy, godziny pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin mogą wynosić od 12 do 32 godzin tygodniowo.

Niestety, praktykanci nie mają obecnie prawa do pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin!

Elternteilzeit – zmiana godzin pracy po narodzinach dziecka

Nie chcesz zmniejszać swoich godzin, ale możesz pracować tylko w określonych porach dnia – na przykład ze względu na godziny otwarcia placówki opiekuńczej? Możesz po prostu zmienić grafik swoich godzin pracy – istnieje do tego prawo od 2004 roku.

Obowiązują te same warunki, co w przypadku skrócenia czasu pracy.

Na przykład możesz zachować 38-godzinny tydzień, ale przesunąć dzienny początek i koniec godzin pracy na inny czas – na przykład pracować tylko na porannej zmianie.

Dzięki temu uprawnieniu korzystasz z takiej samej ochrony przed zwolnieniem, jak w przypadku skrócenia czasu pracy.

Nie spełniam wymagań dotyczących pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin – czy nadal mam prawo?

Pracujesz w firmie zatrudniającej mniej niż 21 pracowników? A może nie spełniasz minimalnego okresu zatrudnienia? Wtedy nadal możesz uzgodnić pracę rodziców w niepełnym wymiarze godzin lub zmianę godzin pracy, tak zwaną „ustaloną pracę rodziców w niepełnym wymiarze godzin”. Jest to jednak ważne tylko do 4 urodzin dziecka.

Należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Powiadomienie działa w taki sam sposób, jakbyś miał prawo do pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin. W przypadku urodzeń od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje tutaj również przedział: co najmniej 12 godzin tygodniowo i skrócenie czasu pracy o co najmniej 20 procent.
 • Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w ciągu 2 tygodni od powiadomienia, możesz wystąpić o zgodę rodziców na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Sąd musi oddalić powództwo, jeżeli pracodawca odmówił zgody z przyczyn faktycznych.
 • Ochrona przed zwolnieniem i zwolnieniem obowiązuje również w tych przypadkach od momentu powiadomienia – ale nie wcześniej niż 4 miesiące przed planowanym rozpoczęciem pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin i kończy się nie później niż 4 tygodnie po 4 urodzinach dziecka.
 • Ochrona przed zwolnieniem i zwolnieniem obowiązuje również podczas tej procedury egzekwowania pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin.

Wniosek o Elternteilzeit

Jak przygotować i komu wysłać wniosek o Elternteilzeit, czyli skrócone godziny pracy dla rodziców dzieci do 7 roku życia? To bardzo proste, potrzebujesz do tego specjalnego wniosku, który musisz przygotować i złożyć swojemu pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem. Dla rodziców dzieci do 3 roku życia jest to 7 tygodni, jeżeli Twoje dziecko ma powyżej 3 lat, jest wymagane 13 tygodni wyprzedzenia. Co zrobić, żeby złożyć wniosek?

Do wniosku musisz podać następujące dane:

 • Nazwa wniosku
 • Czas trwania (pamiętaj masz maksymalnie 3 miesiące)
 • Data rozpoczęcia i zakończenia
 • Lokalizacja
 • Ilość godzin, które chcesz skrócić

Dodatkowo:

Gdy potrzebujesz skróconych godzin w różnych terminach, musisz to zaznaczyć we wniosku.

Natychmiast po okresie ochronnym Elternteilzeit: Czy chciałbyś podjąć pracę rodzicielską w niepełnym wymiarze godzin bezpośrednio po okresie ochronnym po porodzie lub zmienić godziny pracy?

Jako matka musisz to ujawnić w ramach zakazu zatrudnienia.

Jako ojciec musisz to zgłosić w ciągu 8 tygodni od urodzenia.

Po urlopie rodzicielskim: Czy chcesz od razu po urlopie rodzicielskim podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin lub zmienić godziny pracy? Musisz wtedy powiadomić o tym swojego pracodawcę co najmniej 3 miesiące przed powrotem do pracy.

Potrzebujesz pomocy z Elternteilzeit?

Napisz do nas, zajmujemy się tym zawodowo i pomożemy wypełnić Ci wniosek, żeby go przyjęto, a Ty zyskasz więcej czasu dla rodziny!


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *