Zgodnie z § 3 ust. 13 ustawy o podatku od pojazdów mechanicznych (Kraftfahrzeugsteuergesetz, KraftStG) zagraniczne samochody osobowe i ich przyczepy mogą być używane w Niemczech bez podatku przez okres do jednego roku. Nie dotyczy to odpłatnego przewozu osób i rzeczy pojazdami zagranicznymi.
Samochody osobowe (do których oprócz samochodów osobowych zaliczają się także pojazdy dwukołowe i trójkołowe, a także lekkie pojazdy czterokołowe kategorii L, takie jak trójkołowe i czterokołowe pojazdy, a także przyczepy kempingowe i przyczepy) ) zarejestrowane w innym państwie członkowskim UE są zwolnione z podatku od pojazdów mechanicznych. Jeżeli pojazd jest używany przez osobę prywatną zamieszkującą w innym państwie członkowskim UE, podczas czasowego pobytu w Niemczech podatek od pojazdów jest płatny zgodnie z art. 3 ust. 12 KraftStG.
Jeśli mieszkasz nieprzerwanie w Niemczech dłużej niż rok, zwolnienie z podatku nie ma zastosowania.
Jeżeli pojazd ma stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, zwolnienie podatkowe również nie obowiązuje aż do końca okresu jednego roku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pojazd jest sprowadzony do Niemiec z zagranicy, na przykład w ramach przeprowadzki. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli jesteś zarejestrowany w Niemczech i Twoje centrum życia znajduje się w Niemczech.
Należy podkreślić, że osoby zobowiązane do płacenia podatku drogowego w Niemczech mają obowiązek uzyskania informacji o tym, kiedy, gdzie i w jakiej wysokości jest on należny. Kierowca nie otrzyma żadnego oficjalnego powiadomienia ani przypomnienia, jednak nie zwalnia go to z tego obowiązku. Dotyczy to również samochodów, które nie zostały przerejestrowane w Niemczech, ale nadal posiadają polskie tablice rejestracyjne. Wystarczy, że masz siedzibę w Niemczech i możliwości zatrudnienia. Podczas kontroli drogowej kierowcy powinni przedstawić niemieckiemu Urzędowi Skarbowemu dokumenty potwierdzające zapłatę podatku samochodowego. Wiąże się to nie tylko z uzyskaniem ubezpieczenia tablicy rejestracyjnej i drogowej, ale także podatku drogowego (niem. Kfz-Steuer).
Konsekwencje niezapłaconego podatku drogowego w Niemczech
Kierowcy, którzy nie płacą podatku drogowego w Niemczech, muszą ponieść wysokie kary, nawet jeśli są do tego zobowiązani. Dodatkowo, jeśli podczas kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości, urząd skarbowy i celny mogą zażądać opłat za zwłokę oraz naliczonych odsetek. Kwoty te mogą sięgać tysięcy euro. Policja ma również prawo skonfiskować dowód rejestracyjny pojazdu.
Kiedy muszę zapłacić podatek drogowy w Niemczech?
Podatek drogowy w Niemczech należy zapłacić ryczałtem za rok następny do 20 września. Jeżeli podatek przekracza 500 euro, właściciel może zapłacić go w dwóch ratach, po jednej co sześć miesięcy. Możesz poprosić o tę opcję w lokalnym urzędzie celnym za dodatkową opłatą w wysokości 3%. Natomiast jeśli podatek przekracza 1000 euro, to możesz go zapłacić w 4 ratach co kwartał. Ale w tym przypadku musisz dodać 6%.
Dodaj komentarz