Zaświadczenie A1 (A1-Bescheinigung) – kiedy jest potrzebne?

·

·

Dlaczego zaświadczenie A1 (A1-Bescheinigung) jest tak ważne w przypadku zagranicznych podróży służbowych? Kiedy w ogóle go potrzebujemy? W tym artykule dowiecie się w jakich sytuacja potrzebne jest nam Zaświadczenie A1 i dlaczego jest ono takie ważne. Całość została przedstawiona na prostej infografice, gdzie wszystko jest wyjaśnione.

Mobilność transgraniczna – czy to w formie krótkich podróży służbowych, czy też dłuższych pobytów za granicą – od dawna stanowi część codziennego życia zawodowego wielu pracowników oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Aby zapobiec nakładaniu się na siebie obciążeń podatkowych w takich przypadkach, zawierane są tzw. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli chodzi o ubezpieczenia społeczne, istnieją jasne zasady, przynajmniej między państwami UE, czy też EOG (UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein) oraz Szwajcarią.

Zazwyczaj składki na ubezpieczenie społeczne muszą być płacone w kraju, w którym wykonywana jest praca. Jednak w przypadku pobytu w celach zarobkowych w krajach UE, EOG lub Szwajcarii (zwanych dalej  „państwami członkowskimi”), których przewidywany czas trwania wynosi nie więcej niż 24 miesiące, składki powinny być nadal odprowadzane w kraju pochodzenia. Tak zwane zaświadczenie A1 (A1-Bescheinigung), potocznie zwane „zaświadczeniem o oddelegowaniu”, służy jako dowód zwolnienia z przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych obowiązujących w miejscu zatrudnienia.

O zaświadczenie A1 należy ubiegać się z wyprzedzeniem nawet w przypadku bardzo krótkich zagranicznych podróży służbowych, a następnie koniecznie posiadać je przy sobie, aby uchronić się przed wysokim mandatem w przypadku kontroli. Od 2021 r. nie ma już obowiązku posiadania zaświadczenia A1 w formie papierowej, można je również posiadać na urządzeniach elektronicznych (np. smartfonach).

Infografika znajdująca się na następnej stronie w przystępny sposób pokazuje, w jakich sytuacjach potrzebne jest zaświadczenie A1 i jak się o nie ubiegać. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub potrzebują Państwo pomocy przy załatwianiu spraw związanych z tym zagadnieniem, zapraszamy do kontaktu z nami.

Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *