Wohngeld Plus – pytania i odpowiedzi

·

·

1 stycznia 2023 r. wszedł w życie Wohngeld Plus, aby pomóc tym, którzy nie są w stanie opłacić własnego czynszu. Pomimo ciągłych opóźnień w płatnościach, wiele osób nadal otrzymuje dodatkowe pieniądze. W tym krótki poradniku odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie Wohngeld Plus, a jeśli czegoś według Ciebie brakuje, to napisz do nas wiadomość. Z chęcią pomożemy!

W skrócie:

  • Dobrze znana korzyść Wohngeld jest również znana jako Wohngeld Plus ze względu na zmiany w zryczałtowanych taryfach grzewczych.
  • Ma do tego prawo wiele osób, w tym między innymi najemcy.
  • W porównaniu ze zwykłym Wohngeld, nowy Wohngeld przyniesie więcej pieniędzy do budżetu rodzinnego, dodając średnio 2480 euro rocznie.

Wohngeld Plus kontra zwykły Wohngeld.

Poprzedni dodatek mieszkaniowy „Wohngeld” nie obejmował nowego ryczałtu za ogrzewanie. Więc w tym roku nazywa się Wohngeld Plus. Oprócz samej nazwy podniesiony został również limit dochodów, dzięki czemu każda rodzina może wydać nawet 40%. Twój dochód na opłacenie mieszkania.

Według ekspertów liczba odbiorców Wohngeld Plus potroi się w tym roku ze względu na wcześniejsze przepisy, które ograniczały pobieranie do osób o niskich dochodach. Szacuje się, że dużą grupę odbiorców Wohngeld Plus stanowić będą osoby należące do klasy średniej.

Kiedy wygasa Wohngeld Plus?

Wysokość i uprawnienia do Wohngeld Plus zależą od liczby osób zamieszkujących mieszkanie, wysokości dochodów i miesięcznego czynszu oraz innych kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości.

Odbiorcami Wohngeld Plus mogą być:

  • najemcy mieszkania lub pokoju,
  • Lokatorów, którzy mieszkają w mieszkaniu od wielu lat na podstawie długoterminowej umowy najmu,
  • właścicieli nieruchomości składających się z trzech lub więcej mieszkań, które wynajmowane są na dłuższy okres i przez wiele lat zamieszkiwane przez tego samego najemcę,
  • osoby mieszkające w domu na pobyt stały,

Dla kryteriów dotyczących liczby osób zamieszkujących w mieszkaniu oprócz osoby składającej wniosek uwzględnia się małżonków, partnerów, dzieci, rodziców i rodzeństwo.

Wohngeld Plus nie jest dostępny dla osób korzystających ze świadczeń Wohngeld, świadczeń Arbeitslosengeld II lub otrzymujących wsparcie z pomocy społecznej.

Jaka jest wysokość Wohngeld Plus?

Kwota wypłacana w ramach Wohngeld Plus jest zmienna i zależy od indywidualnych kryteriów wnioskodawcy. Mimo to wiele symulacji sugeruje, że średnio dodatek ten wzrośnie ze 180 do 370 euro miesięcznie. W ujęciu rocznym to o 2480 euro więcej niż standardowy Wohngeld.

Kiedy muszę złożyć wniosek o Wohngeld Plus?

Wnioski o Wohngeld Plus należy składać do końca stycznia br. Pieniądze zostaną wypłacone z mocą wsteczną pierwszego dnia miesiąca, w którym został złożony wniosek. Niektóre miasta oferują możliwość złożenia wniosku online.

Osoby, które otrzymają Wohngeld 2023, nie muszą nic robić. Zasiłek zostanie przeliczony według nowej stawki odpowiadającej Wohngeld Plus.

Kiedy wypłacany jest Wohngeld Plus?

Wohngeld plus jest wypłacany lub wypłacany z mocą wsteczną maksymalnie w ciągu jednego miesiąca od złożenia wniosku. Jednak pieniądze zawsze docierają przed końcem miesiąca.

Oczekiwanie na płatność od Wohngeld Plus i trudności z opłaceniem czynszu

Jeśli dana osoba czeka na pieniądze z Wohngeld Plus i nie jest w stanie opłacić czynszu z własnych dochodów, musi udać się osobiście do urzędu, wyjaśnić sytuację i najlepiej przygotować pismo zaświadczające, że wysokość dochodów uzyskanych bez pieniędzy z Wohngeld Plus to za mało Zapłać za mieszkanie. Następnie urzędnicy powinni pilnie rozpatrzyć wniosek.

Jak złożyć wniosek o Wohngeld Plus?

Aby otrzymać dodatkowe środki z Wohngeld Plus, należy zgłosić się do odpowiedniego działu urzędu zamieszkania. Niektóre z nich oferują również możliwość złożenia wniosku online. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, opłacanych emeryturach, czynszach itp. za ostatnie 12 miesięcy.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *