Zasiłki mieszkaniowe są wypłacane osobom, których dochód jest poniżej ustalonego przez państwo limitu. Z korzyści mogą czerpać nie tylko najemcy lokali, ale także właściciele. Według statystyk około 618 tys. gospodarstw domowych skorzystało w 2020 roku z dotacji mieszkaniowej Warngold.
Beneficjenci Hartz IV i BAföG nie są uprawnieni do zasiłków mieszkaniowych, więc te grupy są wykluczone. W przypadku innych rodzin dokładna wysokość zasiłku mieszkaniowego zależy od wielu czynników. Najważniejsze aspekty do rozważenia to: całkowity dochód gospodarstwa domowego, czynsz, liczba członków gospodarstwa domowego.
Wniosek o zasiłek w Niemczech a dochody
Konkretna kalkulacja wynagrodzenia dla danego gospodarstwa domowego opiera się na dochodzie brutto i od tej kwoty potrącane są dodatki i ryczałty. Ze względu na wysokie ceny energii w 2022 r. osoby otrzymujące dotacje mieszkaniowe otrzymają większe dopłaty do ogrzewania. Rzeczywista wysokość świadczenia dla danego gospodarstwa domowego zależy jednak od wysokości czynszu, o której mowa w ustawie o pomocy mieszkaniowej (§12 WoGG). Na przykład w Monachium maksymalna dopłata dla dwuosobowej rodziny wynosi 767 euro, podczas gdy w Stuttgarcie, Frankfurcie, Hamburgu i Kolonii 697 euro. Świadczenia mieszkaniowe wzrosły o 30% od stycznia 2020 r. Każdy może obliczyć, ile może uzyskać, korzystając z kalkulatora zasiłku mieszkaniowego. Konkretny próg dochodu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i wynosi od 986 EUR na osobę do 3 429 EUR na osobę (jeśli w gospodarstwie domowym jest 6 osób).
Kto może ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy w Niemczech?
Sporo o Wohngeld, czyli wspominanym zasiłku mieszkaniowym w Niemczech pisaliśmy w poprzednim artykule: Wohngeld – dodatek mieszkaniowy w Niemczech – tam znajdziesz więcej informacji w tym temacie. W skrócie mówiąc, wszystko zależy od trzech głównych czynników, czyli tego ile osób liczy Twoja rodzina, jaki jest łączny dochód brutto wszystkich osób zdolnych zarabiać pieniądze, a także kwalifikujaca się kwota czynszu. Wszystkiego dowiesz się w poprzednim tekście.
Gdzie ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy w Niemczech?
Świadczenia mieszkaniowe są dostępne tylko w momencie składania wniosku i są wypłacane od miesiąca złożenia dokumentu. Najlepiej umówić się na spotkanie w urzędzie, gdzie uzyskasz wszystkie potrzebne informacje, porozmawiasz z pracownikami biura, a nawet przyspieszysz rozpatrzenie wniosku. Zazwyczaj stypendia wypłacane są przez 12 miesięcy, po czym należy złożyć nowy wniosek. W przypadku przeprowadzki dokumenty będą musiały zostać ponownie złożone. To samo dotyczy sytuacji, gdy dochód wzrasta (lub spada) o więcej niż 15%, czynsz spada (lub wzrasta) o co najmniej 15%, a liczba członków gospodarstwa domowego wzrasta.
Dokumenty do wniosku o zasiłek mieszkaniowy:
Każdy, kto chce ubiegać się o zasiłek mieszkaniowy, powinien mieć przygotowane następujące dokumenty:
- Dowód wynajmu mieszkania (wielkość nieruchomości, rok budowy),
- Umowa wynajmu,
- dowód osobisty lub paszport,
- oświadczenie o dochodach wypełnione przez pracodawcę,
- Dowód dochodów (umowa o pracę, lista płac),
- Dokumenty dodatkowe: Dowód majątku i zysków kapitałowych, wyciągi bankowe, informacje o niepełnosprawności, decyzje o przyznaniu świadczeń, świadectwa ukończenia szkoły, umowy kredytowe i inne dokumenty.
Ubieganie się o zasiłek mieszkaniowy jest możliwe dopiero po złożeniu wszystkich wymaganych formularzy.