Urlop szkoleniowy w Niemczech, czyli tzw. Bildungsurlaub to forma urlopu, który przysługuje pracownikowi po przepracowaniu danego okresu pracy, który może przeznaczyć na dodatkowe szkolenia i rozwijanie swoich umiejętności. W poprzednim poradniku podpowiadaliśmy, co to jest i ile takiego urlopu przysługuje, w zależności od stażu pracy w danym landzie. Tym razem podpowiadamy jak złożyć taki wniosek, jak go rozliczyć i jak go wykorzystać.
Odmowa wniosku szkoleniowego w Niemczech – kiedy?
Opiekun może odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego w określonych przypadkach:
- Wniosek wpłynął zbyt późno.
- Dalsze szkolenie nie jest uważane za urlop szkoleniowy.
- Szkolenie nie ma nic wspólnego z twoją pracą.
- Powody specyficzne dla firmy (na przykład inni pracownicy otrzymali urlop szkoleniowy).
- Jednak odmowa udzielenia urlopu szkoleniowego musi mieć zawsze formę pisemną i zawierać uzasadnienie.
Co powinienem zrobić, jeśli moja aplikacja zostanie odrzucona?
Jeśli twój szef odrzuci twoją prośbę, możesz poprosić swojego prawnika lub radę pracowniczą o sprawdzenie, czy może odmówić ci urlopu szkoleniowego i dochodzenie twoich praw, jeśli to konieczne. Jednak Twoje szanse na sukces zależą od tego, czy spełniasz powyższe wymagania. Nie ma też wątpliwości co do związku między szkoleniem a wykonywaną pracą i korzyściami, jakie może ona przynieść.
Na co zwrócić uwagę starając się o urlop szkoleniowy?
W większości krajów związkowych stosunek pracy musi trwać dłużej niż sześć miesięcy, aby kwalifikować się do urlopu szkoleniowego. W Saarze wymagane jest co najmniej 12 miesięcy zatrudnienia, w Nadrenii-Palatynacie do dwóch lat. O urlop szkoleniowy można ubiegać się dopiero po upływie tego okresu. Inne wymagania i zasady obejmują:
- O uprawnieniu do urlopu szkoleniowego decyduje tylko miejsce pracy, a nie miejsce zamieszkania.
- Terminy składania wniosków muszą być przestrzegane! W zależności od kraju związkowego mogą one trwać od 6 do 8 tygodni. W Turyngii wniosek należy złożyć u pracodawcy 8 tygodni przed seminarium, w Dolnej Saksonii wystarczy 4 tygodnie wcześniej.
- Aby kurs przypominający można było uznać za urlop szkoleniowy, musi on trwać co najmniej sześć godzin dziennie. Ponadto niektóre kraje określają całkowity czas doskonalenia zawodowego: np. 5 dni w Hamburgu (lub 2+3 dni w ciągu ośmiu tygodni).
- W przypadku zmiany pracy, uprawnień do urlopu szkoleniowego (nabytego) nie można przenieść na nowego pracodawcę.
Wniosek o urlop szkoleniowy w Niemczech: przykładowa treść
Jeśli Twoja firma nie posiada formalnego formularza zgłoszeniowego, możesz również złożyć w tym celu nieformalny list, na przykład:
Drogi Panie, Szanowna Pani,
Niniejszym składam wniosek o urlop szkoleniowy w okresie od DD.MM.RRRR do DD.MM.RRRR. W załączeniu przesyłam plik dotyczący planowanych treningów. Na życzenie chętnie udostępnię formularze zgłoszeniowe i rozkłady jazdy.
Kiedy uznaje się urlop szkoleniowy?
Większość krajów związkowych koncentruje się na tym, czy szkolenia są związane z pracą. Na przykład w Nadrenii Północnej-Westfalii § 9 ustawy o szkoleniu pracowników (Arbeitnehmerweiterbildungsgesetz, AWbG) stanowi, że czynności, które nie uznają „czasu wolnego, rozrywki, prowadzenia gospodarstwa domowego, opieki fizycznej i zdrowotnej, sportu, działalności artystycznej lub rzemieślniczej” za szkolenie Zostawić. Wyjazdy studyjne również nie są wliczone w cenę. W krajach związkowych Badenii-Wirtembergii i Hesji działalność edukacyjna musi mieć charakter polityczny lub zawodowy, aby kwalifikować się do urlopu.
Nie powinieneś mieć problemu z podjęciem kursów językowych (angielski biznesowy, chiński, arabski), szkoleń informatycznych (języki programowania), zajęć z retoryki itp. (nawet jogi czy masażu dźwiękiem). Różni się jednak w zależności od stanu.
Wniosek urlopowy w Niemczech a koszty
W czasie urlopu szkoleniowego pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia. Jednak koszt kursów, warsztatów lub seminariów, podróży i materiałów dydaktycznych musi ponieść pracownik. Jednak koszty i opłaty za kurs można (częściowo) odliczyć od podatku w późniejszym terminie. Czasami dostępne są regionalne programy finansowania. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie foerderdatenbank.de.
Zobacz więcej o: Kwota wolna od podatku w Niemczech
Dodaj komentarz