Uproszczona księgowość – zalety

·

·

, , ,

O uproszczonej księgowości sporo już piszemy. Teraz skupmy się na tym, jakie ma zalety? Co daje nam to, że przechodzimy na format uproszczonej księgowości w ramach prowadzenia naszej działalności gospodarczej? Czy to się w ogóle opłaca?

Jakie pozycje są księgowane w ramach uproszczonej księgowości?

O ile raczej nie budzi wątpliwości kwestia przychodów, jakie należy zaksięgować – należy bowiem uwzględnić wszystkie faktury wystawione klientom za wykonane usługi – o tyle często nie do końca wiadomo, jakie wydatki należy wykazać w prowadzonej ewidencji. Obowiązuje tu następująca zasada: zaksięgować można wszystkie wydatki, które mają coś wspólnego z prowadzoną działalnością. Mowa tu o typowych wydatkach operacyjnych, takich jak czynsz, zakup materiałów biurowych czy abonament telefoniczny, a także o wydatkach na obiady biznesowe, materiały reklamowe oraz koszty szkoleń i targów.

 Jeśli indywidualny przedsiębiorca lub osoba wykonująca wolny zawód w dużym stopniu wykonuje pracę we własnych czterech ścianach, może również odliczyć od podatku część wydatków związanych z czynszem oraz telefonem, który używany jest także dla celów prywatnych.

Warto wiedzieć, że koszty większych zakupów lub środków trwałych, takich jak samochód firmowy lub maszyny do produkcji, nie są wpisywane do księgi kasowej. Pozycje te są amortyzowane przez kilka lat i powinny być ujęte w oddzielnym wykazie, w którym odnotowuje się wszystkie aktywa wraz z odpowiednią wartością amortyzacji.

Zalety prowadzenia uproszczonej księgowości

Podstawową zaletą uproszczonej księgowości jest – jak sama nazwa wskazuje – jej prostota. Potrzeba jedynie samodyscypliny, aby archiwizować wszystkie rachunki i co miesiąc sporządzać zestawienie przychodów i wydatków – jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą, trudno o mniej papierkowej roboty. Nawet nie posiadając szerokiej wiedzy na ten temat, można samodzielnie prowadzić tego rodzaju księgowość. Jeśli ktoś nie chce zajmować się obliczaniem podatków i opłat, może zatrudnić doradcę podatkowego, który za niewielkie pieniądze zajmie się prowadzeniem księgowości. Może to być opłacalne nawet dla firm jednoosobowych, ponieważ w razie jakichkolwiek wątpliwości można je skonsultować z ekspertem od spraw księgowych.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *