Umowa o pracę w Niemczech: 7 fałszywych mitów!

·

·

,

Umowy o pracę regulują kwestie zatrudnienia pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Warunki niniejszej umowy służą jako podstawa do rozwiązywania konfliktów i problemów. Słychać jednak wiele mitów, wiele powiedzeń, które nie są zgodne z prawdą, albo nie do końca. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym mitom i je obalić. Zobacz, o czym się mówi na Niemieckim rynku pracy, a co nie zawsze do końca jest prawdą.

Wiele osób chce wiedzieć, czy okres próbny może być urlopem, ile wynosi okres wypowiedzenia i czy wszystkie wynagrodzenie za nadgodziny jest wliczone w wynagrodzenie. W pracy pojawia się wiele pytań, na które warto odpowiedzieć. W końcu zrozumienie prawa pracy i konkretnych warunków umowy jest w niektórych przypadkach ważne. Oto 7 popularnych mitów na temat umów o pracę.

Ciąża, wiara, a rozmowa kwalifikacyjna

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś trzymać się prawdy, jeśli chodzi o tematy istotne dla Twojej przyszłej pracy, takie jak wcześniejsze doświadczenie zawodowe i umiejętności. Jednak w niektórych przypadkach nie jest wymagana żadna odpowiedź. Dotyczy to pytań dotyczących drażliwych kwestii, takich jak ciąża i pragnienia porodowe, religia, przynależność partyjna.

Umowy o pracę muszą mieć formę pisemną

W efekcie umowę można „podpisać” uściskiem dłoni. Dotyczy to generalnie firm z branży budowlanej i gastronomicznej. Ważny jest również język mówiony, ale w każdym przypadku musisz być prawnie zobowiązany do podpisania najważniejszych klauzul umowy.

Nie można zwolnić w okresie próbnym

Oczywiście to kolejny mit, ponieważ umowę o pracę możesz rozwiązać w okresie próbnym. W takim przypadku okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Poczytaj więcej o wypowiedzeniu umowy w Niemczech.

Brak urlopu w okresie próbnym

To również nieporozumienie, choć tylko częściowo. W praktyce za każdy pełny miesiąc zatrudnienia przysługuje 1/12 urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że urlop możesz wziąć najwcześniej po miesiącu pracy. Pracownicy mają prawo do pełnego urlopu dopiero po 6 miesiącach.

Niemcy: Czy można rozmawiać o zarobkach?

W rzeczywistości możesz rozmawiać z innymi ludźmi o swojej pensji, zwłaszcza od czasu Ustawy o przejrzystości wynagrodzeń, która obowiązuje od 2017 r., aby zapobiegać nierównościom płac. Jednak w niektórych przypadkach nie możesz ujawnić swojej pensji, co jest szczególnie ważne podczas rozmowy z konkurencją.

Jak naliczane są nadgodziny w Niemczech?

Mówi się, że wypracowane nadgodziny wliczane są do wynagrodzenia zasadniczego. W rzeczywistości pracownicy powinni zawsze otrzymywać rekompensatę finansową za nadgodziny. Wynagrodzenie za nadgodziny nie jest już wliczane do zaliczki i musi być dodatkowo płatne.

Warunki umowy o pracę mogą nie być tak dobre, jak wymagane przez prawo

W rzeczywistości prawo oferuje pracownikom minimalne korzyści, a umowy o pracę mogą zawierać więcej pozytywnych informacji. Odwrotna sytuacja nie może jednak powstać, gdy zapisy w umowie nie są tak dobre, jak w ustawie. Na przykład, jeśli umowa obejmuje tylko 15 dni urlopu w pełnym wymiarze godzin, pracownik nadal może poprosić o 20 dni, ponieważ jest to legalne.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *