Top 4 spososby na oszczędności w zeznaniu podatkowym

·

·

,

Niestety bardzo często słyszymy, że składanie zeznania podatkowego rzekomo się nie opłaca. A szkoda. Ponieważ tym samym traci się bardzo często pieniądze. Dlatego koniecznie przeczytaj poniższy post na naszym blogu: Nasze Top 4 najlepszych sposobów pokażą, co zrobić, aby fiskus dokonał zwrotu pieniędzy.

Oczywiście każdy ma inne warunki życiowe, w związku z czym każdy przypadek podatkowy jest inny. Zatem każdy podatnik ma swój obszar, który przynosi mu odpowiednie korzyści. Dlatego poniższe punkty nie stanowią rankingu, lecz zestawienie najczęściej występujących kosztów uzyskania przychodu. Przejrzyj wszystkie punkty i w razie wątpliwości kliknij pozostałe linki. To się naprawdę opłaca – dajemy słowo.

Top 1: Koszty uzyskania przychodu

Niezawodny klasyk! Za tym pojęciem kryją się wszelkie wydatki związane z wykonywaną pracą. Wszystkie koszty zostaną odjęte przy obliczaniu dochodu, od którego nalicza się podatek, a więc obciążenie podatkowe będzie niższe. Co prawda koszt uzyskania przychodu posiada limit w wysokości 1.000,- €, który jest naliczany automatycznie i bez konieczności przedstawienia dowodów. Lecz bardzo wielu podatników z łatwością przekracza tę kwotę.

Tak jest np. w przypadku osób dojeżdżających i pokonujących drogę do pracy na odcinku co najmniej 16 kilometrów (zwykły odcinek). Więcej informacji na temat kwoty zryczałtowanej za odległość i kilometry znajduje się w tym poście. Delegacje, za które nie zapłacił szef, mogą podczas rozliczania podatku również przynieść spore korzyści: koszty podróży, dodatkowe wydatki związane z wyżywieniem i ewentualnym noclegiem. Podatnicy, którzy musieli się przeprowadzić z powodów zawodowych, również mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. To dotyczy także sytuacji, gdy powstanie konieczność wynajęcia dodatkowego mieszkania w miejscu pracy, tzw. prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego.

Nawet osoby niepodróżujące służbowo zbyt wiele mogą sporo odliczyć od podatku. Np. tytułem środków do pracy, do których zaliczają się literatura fachowa, sprzęt komputerowy albo odzież służbowa. Proszę nie zapominać o wydatkach związanych z dokształcaniem się (obecnie można jeszcze odliczyć za drugie wykształcenie, przeważnie studia; tutaj dowiesz się więcej), szkoleniach oraz kosztach związanych z procesem rekrutacyjnym.

Sprawdźcie wszystkie artykuły: Koszty uzyskania przychodu

Top 2: Usługi domowe i rzemieślnicze

Słysząc powyższe, wiele osób zaczyna narzekać. Nie, nie stać ich na pomoc, która będzie u nich sprzątać, pilnować ich dzieci albo wykona drobny remont w mieszkaniu. Pewnie na pierwszy rzut oka taki obraz sytuacji się przedstawia. Ale trzeba sobie zdać sprawę, że przecież większość z nas płaci czynsz, a tym samym pokrywa koszty towarzyszące i eksploatacyjne. Co najmniej część tych kosztów dotyczy właśnie usług rzemieślniczych, jak np. usługi kominiarskie lub konserwacja ogrzewania, oraz usług domowych, jak np. usługi dozorcy, sprzątanie w budynku oraz pielęgnacja ogródka. I to wszystko podlega odliczeniu! Więcej informacji znajduje się tutaj.

Podatnik, który poniósł wydatki wymienione w powyższych przykładach i na wiele innych usług, może je odliczyć, zwykle w wysokości 20%. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Sprawdźcie wszystkie artykuły: Usługi domowe i rzemieślnicze

Top 3: Wydatki specjalne

Pod tym pojęciem kryją się wydatki niemające nic wspólnego z wykonywaniem pracy zawodowej. Najważniejsze koszty to: wydatki na poczet różnego rodzaju świadczeń emerytalnych – od składek na ubezpieczenie rentowe, poprzez prywatne zabezpieczenia emerytalne, aż po składki na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne, jak również od odpowiedzialności cywilnej. Szczegółowe informacje znajdują się w podatkowym ABC.

Rodziny z dziećmi mogą odliczyć koszty za opiekę nad dziećmi, byli małżonkowie – świadczenia alimentacyjne (w tym przypadku nie dotyczy to alimentów na dzieci). Nawet podatek kościelny, datki oraz składki członkowskie zmniejszają obciążenie podatkowe.

Co to są Obciążenia nadzwyczajne? Poczytajcie!

Top 4: Obciążenia nadzwyczajne

Te wydatki faktycznie nie dotyczą każdego podatnika, ale osoby zainteresowane mogą cieszyć się z pośredniej pomocy państwa. Najbardziej znanym przykładem są niektóre koszty leczenia i opieki medycznej. Osoby, które muszą wyleczyć zęby, potrzebują co dwa lata nowe okulary, muszą korzystać z aparatu słuchowego lub poruszają się na wózku inwalidzkim, ponoszą z reguły wysokie wydatki, które przekraczają świadczenia kasy chorych.

Dobra wiadomość: powyższe koszty można odliczyć od podatku. Ale dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu, mianowicie gdy przekroczy się tzw. rozsądne obciążenie. Jego wysokość jest uzależniona od dochodu, stanu rodzinnego oraz liczby posiadanych dzieci. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.

Dochodzą do tego jeszcze koszty pielęgnacyjno-opiekuńcze, pobytu w sanatorium, kwota wolna na kształcenie zawodowe dzieci (maksymalnie 924,- €) oraz kwoty ryczałtowe dla osób z niepełnosprawnością powyżej 25. stopnia.

Szczegółowe informacje o odliczeniach zamieścimy w najbliższych dniach, obserwuj nas koniecznie.

Sprawdźcie wszystkie artykuły: Wydatki Szczególne

Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *