Teilzeit: Co oznacza praca w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech? Błędne jest przekonanie, że praca w niepełnym wymiarze godzin to zawsze połowa normalnego czasu pracy. Wiele osób pracuje 20 godzin tygodniowo. Niepełny etat oznacza § 2 Ustawy o niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony (TzBfG), ale każda umowa, która przewiduje mniej godzin pracy niż praca w pełnym wymiarze godzin.
W tym celu pracodawca konsultuje normalną liczbę godzin, jaką pracownik w swojej firmie wykonuje taką samą lub porównywalną pracę. Na przykład, jeśli obecny personel pomocniczy pracuje 40 godzin tygodniowo, 35 godzin wsparcia jest już w niepełnym wymiarze godzin. Osobista liczba godzin jest podana w umowie o pracę.
Drobna praca, również mini-praca (minijob) lub praca za 450 euro, jest zawsze pracą w niepełnym wymiarze godzin zgodnie z § 2 TzBfG.
Powody, dla których pracownicy chcą pracować w niepełnym wymiarze godzin, są różne. Rodzice często opiekują się nieletnimi dziećmi lub ludzie opiekują się członkami rodziny. Więcej wolnego czasu na hobby to kolejny powód, a także względy zdrowotne.
Ile godzin zajmuje praca w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech?
Ponieważ praca w niepełnym wymiarze godzin jest powiązana z pracą w pełnym wymiarze godzin, na pytanie o liczbę godzin w ogóle nie można odpowiedzieć. Zgodnie z prawem praca w niepełnym wymiarze godzin to mniej godzin pracy w tygodniu niż w przypadku pracy w pełnym wymiarze godzin. Ta pełna pozycja do porównania musi być porównywalna w tej samej firmie i pod względem pracy. Jeśli wszyscy pracownicy pracują normalnie 40 godzin, 39 godzin to teoretycznie już stanowisko w niepełnym wymiarze godzin.
Dlatego istnieje termin pełny etat w niepełnym wymiarze godzin, który ogólnie opisuje pracę w niepełnym wymiarze godzin z 30 lub więcej godzinami tygodniowo.
Zgodnie z § 12 TzBfG istnieje możliwość wykonywania pracy na wezwanie. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin przychodzą, gdy jest praca do wykonania. Tutaj również ustalana jest tygodniowa liczba godzin lub obowiązuje ustawowe 20 godzin. Pracodawca musi powiadomić takich pracowników o ich dniach pracy z co najmniej czterodniowym wyprzedzeniem. Może zażądać maksymalnie 25 procent więcej lub 20 procent mniej niż uzgodnione godziny tygodniowo.
Czy przysługuje prawo do pracy w niepełnym wymiarze godzin?
Zgodnie z § 8 TzBfG istnieje prawo do pracy w Teilzeit. Każdy pracownik, który spełnia określone wymagania, ma to:
- W swojej firmie pracuje od ponad sześciu miesięcy.
- Firma zatrudnia ponad 15 pracowników.
- Prosi pisemnie o skrócenie godzin z żądanym początkiem i liczbą godzin.
- Nie ma przeciw temu pilnych powodów operacyjnych.
- Pracownicy i przełożeni negocjują liczbę godzin, tak aby obaj się zgadzali.
Pracodawca może odrzucić wniosek tylko wtedy, gdy istnieją pilne powody, aby tego nie robić, a firma jest zagrożona. Jednak zanim firma zostanie zagrożona, rozsądna jest również restrukturyzacja. Pracodawca przedstawia wnioskodawcy uzasadnienie na piśmie nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem pożądanej pracy w niepełnym wymiarze godzin. Jeżeli pracownik nie otrzyma żadnej informacji zwrotnej do jednego miesiąca wcześniej, uważa się, że zgoda pracodawcy została wyrażona. Pracownik może złożyć pisemny wniosek o ponowny wniosek o zniżkę dwa lata po złożeniu ostatniego wniosku.
Zgodnie z § 7 TzBfG każde ogłoszenie o pracę, która może być również wykonywana w niepełnym wymiarze godzin, musi być ogłaszane zarówno w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin.
Jeśli pracownik chce wydłużyć swój czas pracy, pracodawca musi dać mu pierwszeństwo przy obsadzaniu etatów.
Elternteilzeit a praca w niepełnym wymiarze godzin
Te same zasady dotyczą pracy rodziców w niepełnym wymiarze godzin po urlopie macierzyńskim. Ponadto liczba godzin musi wynosić od 15 do 30 godzin. Urlop rodzicielski w niepełnym wymiarze godzin trwa co najmniej dwa miesiące. Matki i ojcowie składają wniosek z siedmiotygodniowym wyprzedzeniem (do trzeciego roku życia dziecka) lub 13 tygodni wcześniej (do ósmego roku życia dziecka).
Dodaj komentarz