Steuererklärung: Jak szybciej złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

·

·

,

Od 1 stycznia 2023 r. niemieccy podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe za 2022 r. Według Vereinigte Lohnsteuerhilfe eV, stowarzyszenia pomagającego w rozliczeniach z urzędem skarbowym, wiele osób składa zeznanie podatkowe na początku roku, aby oczekiwane zwroty szybko dotarły na ich konta. Mają absolutną rację.

Zeznanie podatkowe w Niemczech szybciej

Ogólnie rzecz biorąc, im szybciej złożysz zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzymasz decyzję podatkową. Pracownicy Urzędu Skarbowego rozliczają deklaracje według kolejności wpływu.

Złóż zeznanie podatkowe drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Elster. Wyciągi papierowe zostaną rozpatrzone później.

Zobacz więcej: Zeznanie podatkowe w Niemczech przez internet

Przygotuj paragon i inne niezbędne dokumenty

Przechowuj także wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione wydatki, takie jak rachunki i paragony, w jednym miejscu. Od kilku lat nie będziesz już musiał wysyłać ich wraz z zeznaniem podatkowym, ale będziesz mógł szybko odpowiedzieć, jeśli urząd skarbowy będzie miał jakieś pytania.

Rozliczenie podatkowe nastąpi najwcześniej pod koniec marca

Jeśli złożysz zeznanie podatkowe na początku stycznia, nie oznacza to, że zwrot wpłynie na Twoje konto w lutym. Pracownicy Urzędu Skarbowego zwykle zajmują się nimi dopiero od 1 marca. W pierwszej kolejności do programów komputerowych urzędu skarbowego wprowadzane są zmiany w obowiązujących przepisach podatkowych.

Ponadto m.in. pracodawcy i firmy ubezpieczeniowe mają czas do ostatniego dnia lutego na przekazanie organom wymaganych danych podatkowych. Następnie, począwszy od końca marca, podatnicy mają otrzymać decyzje podatkowe. Zazwyczaj czas oczekiwania to osiem tygodni od złożenia oświadczenia.

Po trzech miesiącach możesz po raz pierwszy wystąpić z wnioskiem do właściwego organu podatkowego w tej sprawie. Jeśli urząd nie rozliczył twojego zeznania podatkowego po sześciu miesiącach, możesz wysłać list przypominający. Nie ustalono jednak daty wydania decyzji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podatników.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *