Choć obywatele polscy pracujący za granicą na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie mają obowiązek rozliczania się z lokalnymi niemieckimi urzędami podatkowymi, powinni również pamiętać o złożeniu odpowiednich zeznań podatkowych również w Polsce.
O podatku dochodowym w Niemczech:
Podatek dochodowy od osób fizycznych (Einkommensteuer) – dotyczy tylko osób fizycznych. Tworzy się go z sumy wszystkich dochodów za dany rok podatkowy pomniejszonych o ulgę. Podlega leśnictwu i rolnictwu, działalności przemysłowej, pracy samodzielnej i zależnej, najmom i dochodom z najmu. Obejmuje również wspólników (w oparciu o udział w zyskach) w spółkach cywilnych, komandytowych i handlowych. W przypadku pracowników najemnych podatek dochodowy jest znany jako podatek od wynagrodzeń („Lohnsteuer”).
Praca w Niemczech, a rozliczenie w Polsce
Jeśli uzyskujesz dochody za granicą, powinieneś wskazać kraj, w którym mieszkasz dla celów podatkowych. Zasada zamieszkania lub miejsce zamieszkania określa, gdzie dana osoba będzie opodatkowana.
Osoby posiadające rezydencję podatkową w Polsce podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W takim przypadku są oni zobowiązani do rozliczania się z polską administracją podatkową zarówno w kraju, jak i za granicą.
Aby zostać polskim rezydentem podatkowym, a tym samym mieć nieograniczony obowiązek podatkowy, musisz spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:
- Posiadać w Polsce interesy, w postaci na przykład własnego biznesu
- Przebywać w Polsce minimum 183 dni podatkowe
Rozliczenie podatkowe w Niemczech
Zgodnie z prawem osoby, których dochody są opodatkowane w Niemczech, mogą liczyć na progresywne zwolnienie w Polsce. Osiedlając się w Niemczech, podatnicy muszą określić stawkę podatkową i przedział podatkowy, w którym mieszkają.
Kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi 9 984 euro. Standardowa stawka wynosi 14%, ale stawka wynosi 42% dla dochodów powyżej 58 597 EUR i 45% dla dochodów powyżej 277 826 EUR.
Osoba, która jest zatrudniona u pracodawcy zagranicznego na podstawie stosunku służbowego, umowy o dzieło lub innego rodzaju, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego do dnia 31 maja następującego po roku rozliczeniowym podatkowym, jeżeli w danym roku.
Kwoty otrzymane za granicą należy wpisać do polskiego zeznania podatkowego przeliczając określoną walutę. Do wyliczeń tych stosuje się kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego wypłatę wynagrodzenia.
Dodaj komentarz