Samochód to wygodna, chociaż czasem kosztowna forma transportu. Wielu Polaków w Niemczech nie wyobraża sobie jednak podróżować bez takiego przywileju. Zwłaszcza, jak mieszka się nieco dalej od większych miast, gdzie sama komunikacja miejsca jest zdecydowanie wygodniejsza. W tym poradniku dowiesz się, ile kosztuje rejestracja samochodu w Niemczech i jakich dokumentów do tego potrzebujesz.
Opłaty rejestracyjne dla samochodów różnią się w zależności od urzędu stanu cywilnego, a także określonych przepisów federalnych. Każdy kierowca, który chce zarejestrować nowy samochód, musi być przygotowany na koszty. Dla pojazdu wymagana jest opłata rejestracyjna i dwie tablice rejestracyjne. Zwykle trzeba obliczyć koszt około 75 euro. Z kolei wypożyczalnia, która sama rejestruje samochód dla klienta, pobiera opłatę w wysokości 100 euro. Tak więc rejestrując samochód samodzielnie, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Jakie dokumenty są wymagane do zarejestrowania samochodu w Niemczech?
Każdy kierowca chcący zarejestrować samochód musi mieć ze sobą następujące dokumenty:
- Ważny dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport.
- Dowód rejestracyjny, służący do identyfikacji pojazdu.
- Dowód ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, tj. numer VB firmy ubezpieczeniowej.
- Najnowsze świadectwo dozoru technicznego.
- Upoważnienie do bezpośredniej zapłaty podatku od pojazdów silnikowych.
Ile kosztuje rejestracja pojazdu w Niemczech?
Jeśli chcesz zarejestrować nowy samochód, musisz liczyć się z pewnymi opłatami. Po pierwsze, tablice rejestracyjne kosztują od 20 do 60 euro (za dwie osoby). Jeśli istnieją specjalne wymagania dotyczące napisu na tablicy, trzeba dużo zapłacić. Z kolei, aby zarezerwować konkretną tablicę rejestracyjną, trzeba uiścić dodatkową opłatę w wysokości około 2,60 euro. Należy również dokonać opłaty rejestracyjnej, co powoduje, że średnio łączny koszt to jakieś 75 Euro. Technologia poszła do przodu, więc już od kilku lat możesz też wykonać rejestrację samochodu metodą online, co znacznie skróci Ci czas.