Na przykład wielu młodych ludzi wykorzystuje wakacje, aby podjąć pracę tymczasową, aby zarobić pieniądze na podróże. Jednak wszyscy, którzy mają takie plany, muszą zwracać uwagę na czas trwania pracy. W przypadku przekroczenia zakładanego czasu pracownicy ci będą musieli opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.
Praca wakacyjna zaliczana jest do tzw. pracy krótkoterminowej. Zdarzenia te trwają nie dłużej niż 70 dni roboczych lub jednorazowo 3 miesiące w danym roku kalendarzowym. Kluczem jest trzymanie się tych terminów, ponieważ przekroczenie ich może skutkować problemami podatkowymi lub ubezpieczeniowymi.
Praca tymczasowa w Niemczech
Niemieckie Towarzystwo Emerytalne z siedzibą w Berlinie ogłosiło, że pracownicy nie będą płacić składek na ubezpieczenie emerytalne, od bezrobocia i zdrowotne do czasu dotrzymania tych terminów.
Jeśli zatem na przykład studenci mają co najmniej jedną pracę tymczasową, która jest z góry ograniczona na okres ponad trzech miesięcy lub 70 dni roboczych w roku, będą musieli opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne.
Z drugiej strony, do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne i na wypadek bezrobocia dochodzi tylko wtedy, gdy praca tymczasowa (z tygodniowym czasem pracy powyżej 20 godzin) przekracza limit 26 tygodni w roku. Wówczas takie osoby są uważane za pełnoprawnych pracowników. Praca tymczasowa przekraczająca ten limit podlega w pełni ubezpieczeniu społecznemu.
Dodaj komentarz