Pracownicy zatrudnieni na niepełny etat w Niemczech mają prawo do urlopu na takich samych zasadach, jak ich koledzy pracujący na pełny etat. Warto jednak zrozumieć, jak można samodzielnie obliczyć przysługującą liczbę dni wolnych, zwłaszcza gdy praca wykonywana jest przez mniej niż pięć dni w tygodniu.
Zgodnie z federalnymi przepisami o urlopach (BUrlG), wszyscy pracownicy, niezależnie od wymiaru czasu pracy, mają prawo do płatnego urlopu. Osoby zatrudnione na pełny etat, pracujące pięć dni w tygodniu, mają prawo do minimum 20 dni urlopu rocznie. Natomiast pracownicy, którzy pracują cztery dni w tygodniu, mają prawo do 16 dni urlopu. Pracownicy na niepełnym etacie są uprawnieni do urlopu proporcjonalnie do liczby dni, które pracują w tygodniu, co daje im takie samo prawo do urlopu, jak pracownikom pełnoetatowym.
Liczba dni urlopu, do których uprawniony jest pracownik zatrudniony na niepełny etat w Niemczech, zależy głównie od liczby dni, które pracuje w tygodniu, a nie od liczby godzin. Na przykład, jeśli pełnoetatowy pracownik ma prawo do 30 dni urlopu rocznie, pracownik na pół etatu, który pracuje pięć dni w tygodniu, również będzie miał prawo do 30 dni urlopu. Fakt, że pracownik wykonuje swoje obowiązki przez mniej godzin dziennie, nie wpływa na liczbę przysługujących mu dni wolnych.
Jednakże sytuacja wygląda inaczej, gdy pracownik zatrudniony na niepełny etat pracuje mniej dni w tygodniu. Na przykład, jeśli pracuje trzy dni w tygodniu, będzie miał prawo do 12 dni urlopu rocznie.
Liczbę dni urlopu dla pracowników na niepełnym etacie w Niemczech można obliczyć za pomocą następującego wzoru:
(prawo do urlopu w pełnym wymiarze godzin x liczba dni pracy pracownika na niepełnym etacie w tygodniu) / liczba dni pracy pracownika pełnoetatowego w tygodniu.
Dla przykładu, jeśli pełnoetatowy pracownik ma 30 dni urlopu, a pracownik na niepełnym etacie pracuje cztery dni w tygodniu, liczba przysługujących dni urlopu będzie wynosić: (30 x 4) / 5 = 24 dni urlopu dla pracownika na niepełnym etacie.
Jeżeli pracownik planuje przejść z pełnego na niepełny etat, powinien wykorzystać zaległy urlop przed zmianą. W przypadku braku możliwości wykorzystania urlopu, pracodawca nie może jednostronnie zmniejszyć liczby dni urlopu. Takie działanie zostało uznane za niezgodne z prawem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (sygn. C 415/12).
Przykład tego rodzaju sytuacji dotyczy pracownicy, która po urodzeniu dziecka przeszła z pełnego etatu na pracę trzy dni w tygodniu, mając jeszcze 29 dni urlopu do wykorzystania z pełnego etatu. Pracodawca próbował zmniejszyć liczbę dni urlopu do 17, twierdząc, że w nowym systemie pracy trzydniowy tydzień zapewni jej 12 dni urlopu rocznie, co łącznie da 29 dni wolnych. ETS uznał jednak to postępowanie za niezgodne z prawem.
Zasada ta działa również w odwrotną stronę. Pracownik przechodzący z pracy na pół etatu na pełny etat nie ma prawa oczekiwać zwiększenia liczby dni urlopowych w danym roku, co zostało potwierdzone w wyroku ETS z 11 listopada 2015 r. (sygn. C 219/14).
Dzięki tym przepisom, pracownicy w Niemczech, niezależnie od wymiaru czasu pracy, mogą być pewni, że ich prawo do urlopu jest chronione, a ewentualne zmiany w systemie pracy nie będą miały wpływu na ich dotychczasowe uprawnienia.
Zapisz się do Newslettera i otrzymuj powiadomienia o najważniejszych zmianach.