Pracujesz lub rozważasz pracę na niepełny etat w Niemczech? Zapewne szukasz informacji na temat niepełnego etatu w Niemczech, a urlopu. W tym krótkim poradniku dowiesz się ile dni urlopu, przysługuje Ci w takim formacie pracy, a także jak to obliczyć.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mają takie same uprawnienia urlopowe jak pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. Mimo to mogą pojawić się pytania dotyczące obliczania dni urlopu, zwłaszcza wśród osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin.
Kiedy mogę zrezygnować z pracy na część etatu?
Zgodnie z prawem federalnym pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin mają prawo do płatnego urlopu, bez względu na to, ile godzin przepracowali. Decydująca rola przy ustalaniu prawa do urlopu zależy od liczby dni roboczych w tygodniu. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mają co do zasady takie same uprawnienia urlopowe jak pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy.
Ile dni urlopu przysługuje na niepełny etat w Niemczech?
Wymiar urlopu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy zależy od liczby dni urlopu przyznanych przez pracodawcę pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotyczy to również pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, jeśli pracodawca przyznaje minimalny wymiar urlopu. Ale jeśli pracodawca zezwala na więcej urlopów, musi również zapewnić więcej urlopów pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin.
Liczba dni wolnych w tygodniu określa, ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze godzin. Na przykład, jeśli pracodawca przyznaje pracownikom pełnoetatowym 30 dni urlopu wypoczynkowego, pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, który pracuje 5 dni w tygodniu, może również korzystać z tych samych 30 dni urlopu wypoczynkowego, co pracownik pełnoetatowy. Skrócony czas pracy nie wpłynie na dni urlopu.
Jak obliczyć dni urlopu przy niepełnym etacie w Niemczech?
W przypadku zmiany z pełnego etatu na niepełny etat, pozostały urlop należy zawsze wykorzystać przed zmianą. Pracodawcy nie mogą po prostu ograniczyć uprawnień urlopowych, jeśli nie jest to możliwe. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości w dniu 13 czerwca 2013 r. (Az. C 415/12). Kobieta początkowo pracowała na pełen etat, ale po urodzeniu dziecka przeszła na pracę w niepełnym wymiarze, pracując tylko trzy dni w tygodniu. Po zmianie pracy ma jeszcze 29 dni urlopu do wykorzystania.
Pracodawca policzył dni urlopu jako 17 dni i argumentował, że pracownik nie poniesie szkody, ponieważ pracuje tylko trzy dni w tygodniu. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał to za niedopuszczalne. Zasada ta obowiązuje również w odwrotną stronę: osoby przechodzące z pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy na pełen etat nie mogą liczyć w tym roku na dłuższe urlopy (wyrok TSUE z 11 listopada 2015 r., Az. C 219/14).
Dodaj komentarz