Pracujesz w Niemczech w zawodzie, który musisz wykonywać w święta lub niedzielę? Z poprzedniego wpisu już wiesz, że przysługuje Ci dzięki temu specjalny dodatek premiowy. Czyli zarabiasz w te dni więcej. Tak powinno być według prawa. A co z rozliczeniem takiego zarobku? Jak wygląda sprawa w kwotach wolnych od podatku i ulgach podatkowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik z którego wszystkiego się dowiesz.
Kalkulator dodatku na niedzielę w Niemczech
Stawka godzinowa brutto pracownika wynosi 15 EUR. W niedziele pracuje od 8:00 do 16:00, za co otrzymuje 50% dodatku. W niedzielę jego stawka godzinowa wzrasta do 15 x 1,5 = 22,50 €. I tak, pracując 8 godzin w niedzielę, jego całkowita pensja wynosi 180 euro – podczas gdy w normalny dzień pracy zarabia 120 euro.
Jeśli ten sam pracownik otrzyma dodatek 100%, wynagrodzenie wzrasta do 30 euro za godzinę. W takim przypadku za swoją niedzielną pracę otrzyma w sumie 240 euro.
Czy dodatek za pracę w niedzielę jest wolny od podatku?
Dodatek za pracę w niedzielę można odliczyć od podatku w określonych okolicznościach. Decydującą rolę odgrywają tutaj dwa czynniki:
- Wynagrodzenie podstawowe nie przekracza 50 euro za godzinę
- Dodatek za pracę w niedzielę nie przekracza 50%
Wynagrodzenie zasadnicze obliczane jest poprzez podzielenie miesięcznego wynagrodzenia brutto przez liczbę godzin przepracowanych w miesiącu. Dodatek za pracę w niedzielę jest wolny od podatku, jeśli te limity są spełnione.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne, pensja podstawowa nie może przekroczyć 25 euro. Oznacza to, że zasiłek może nie być opodatkowany, ale składki na ubezpieczenie społeczne nadal będą potrącane.
Zobacz także: Ulga podatkowa w Niemczech
Kwoty wolne od podatku w dni wolne w Niemczech
Jeśli pracujesz w dzień ustawowo wolny od pracy, to możesz otrzymać dodatek do 125% wynagrodzenia zasadniczego. Do 150% w Wigilię i Boże Narodzenie 1 maja. Dotyczy to godzin pracy od 0:00 do 24:00 w samo święto, ale także od 0:00 do 4:00 następnego dnia, jeśli rozpoczniesz pracę przed godziną 0:00.
Co ważne, dodatek za pracę w niedzielę (niem. Sonntagszuschlag) i dodatek za pracę w święta (niem. Feiertagszuschlag) wzajemnie się wykluczają. Jeśli musisz pracować w niedzielę, a ta niedziela jest również świętem państwowym, nie możesz uzyskać ulgi podatkowej na żadne z tych ulg. Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątek), czyli 175% wynagrodzenia zasadniczego nie jest zwolnione, w całości bo tylko w 125% normalnego dodatku urlopowego.
Inaczej jest w przypadku pracy nocnej: tutaj ustawodawca dostrzega szczególne trudności pracownika. Uzupełnienie pracy nocnej ma na celu zrekompensowanie określonych stresorów fizycznych i społecznych. Jeśli Twoja firma pracuje na nocną zmianę i obowiązuje dodatek za niedzielę, to jeśli pracownik pracuje w niedzielę wieczorem, otrzyma oba dodatki w tym samym czasie.
Zasadniczo niemiecka ustawa o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz, ArbZG) zabrania pracy w niedziele i święta. Dni te mają na celu uwolnienie pracowników od pracy, aby zapewnić pracownikom równowagę między życiem osobistym i zawodowym oraz czas wolny. Tzw. Work-Life Balance. Zakaz ten jest jednak sprzeczny z potrzebami gospodarczymi i społecznymi. Ważny przykład: usługi medyczne muszą być udzielane także w niedziele. Dlatego istnieje wiele wyjątków.
Zobacz więcej o: Kwota wolna od podatku w Niemczech
Kogo dotyczy praca w niedziele w Niemczech?
- pogotowie ratunkowe, straż pożarna
- Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego: policja, siły zbrojne
- szpital, dom opieki
- Gastronomii i Hotelarstwa
- opera, teatr itp.
- stowarzyszenia, kluby, partie polityczne
- sport i rekreacja, muzea, ogrody zoologiczne i inne obiekty rekreacyjne
- Targi, wystawy, targi i festiwale
- Lokalny i dalekobieżny publiczny transport pasażerski
- Rolnictwo i hodowla zwierząt oraz leczenie i opieka nad zwierzętami
- ochrona osób i rzeczy
Dodaj komentarz