Odliczenie podatku w Niemczech – czego nie można?

Osoby pracujące w Niemczech mogą odliczyć w swoich rocznych zeznaniach podatkowych różne wydatki, takie jak koszty ogrzewania, dojazdy do pracy czy datki na cele charytatywne. Nawet jeśli nie otrzymają zwrotu, te odliczenia pomagają zmniejszyć podstawę opodatkowania. Niektórych wydatków nie można jednak pokryć.

Eleganckie ubrania

Koszt odzieży roboczej i prania jest teoretycznie uważany za wydatek związany z dochodem pracownika. Urząd skarbowy jest jednak bardzo wybredny, jeśli chodzi o ubrania, ostrzega Sigurd Warschkow z Staff Tax Aid. Oznacza to, że strój musi być typowym strojem do pracy i nie może być noszony na co dzień.

Na przykład fartuchy sędziowskie i medyczne są dopuszczalne, ale garnitury na spotkania towarzyskie nie są uważane za strój zawodowy. Jeśli jesteś bankierem i potrzebujesz klasycznego ciemnoniebieskiego garnituru, możesz go nosić na co dzień, wyjaśnił Warschkow.

Fryzjer w Niemczech

To samo dotyczy wydatków związanych z usługą fryzjera czy kosmetyczki. Nawet jeśli praca wymaga dobrych wyników, na przykład w kontaktach z klientami lub przed kamerą, nie możesz odliczyć wydatków na fryzjera i kosmetyczkę w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Powodem jest to, że nie możesz oddzielić wydatków zawodowych od prywatnych. W związku z tym nie można częściowo odliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Wydatki specjalne w Niemczech

Niektóre polisy można odliczyć jako wydatki specjalne lub związane z dochodem. Jednak ubezpieczenie czysto majątkowe, takie jak ubezpieczenie domu, ubezpieczenie samochodu, budynek mieszkalny lub bagaż, nie kwalifikuje się do odliczenia. Jana Bauer, zastępca dyrektora generalnego Federalnego Stowarzyszenia Pomocy Podatkowej od Wynagrodzeń (Federal Payroll Tax Assistance Association), wyjaśniła, że ​​nie można odliczyć nawet ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenia najmu czy ubezpieczenia ochrony prawnej ruchu drogowego, jeśli nie jest to związane z działalnością zawodową.

Zakup materiałów budowlanych

Możesz zaoszczędzić na podatkach, jeśli zlecisz profesjonalistom naprawę swojego domu. Należy jednak pamiętać, że odliczenie dotyczy tylko wynagrodzeń, kosztów podróży i pracy, a nie materiałów. Na przykład, jeśli zlecasz ułożenie parkietu na zewnątrz, możesz odliczyć koszt pracy parkieciarza dla celów podatkowych, ale nie możesz odliczyć kosztu samej boazerii. Dlatego ważne jest, aby zachować faktury za wykonane usługi, jeśli chcesz uwzględnić wydatki w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Nauka jazdy w Niemczech

Nawet jeśli potrzebujesz prawa jazdy, aby jeździć do pracy, nie możesz uwzględnić kosztu uzyskania prawa jazdy w zeznaniu podatkowym, ponieważ jest to część Twojego życia prywatnego. Jest jednak jeden wyjątek. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą ubiegać się o zwrot kosztów jako szczególne obciążenie.

Jednak to inna historia, jeśli chcesz pracować jako kierowca autobusu lub ciężarówki. Na przykład koszt szkolenia kierowców podlega odliczeniu jako wydatek związany z dochodem, jeśli jest to absolutnie konieczne do wykonywania pracy, a dana osoba nie jest w stanie znaleźć pracy lub pracy, która jest bardziej płatna niż ta, którą obecnie wykonuje.

Koszty rozwodu

Przed 2013 r. wydatki rozwodowe podlegały odliczeniu jako wydatki nadzwyczajne. Jednak Federalny Sąd Podatkowy znacząco zmienił swoje stanowisko – uznał, że koszty rozwodu nie są takim obciążeniem, ponieważ w przeciwieństwie do choroby czy niepełnosprawności nie są obowiązkowe.

Usługa odśnieżania

Koszty odśnieżania mogą być uwzględnione tylko wtedy, gdy zlecone prace obejmują część door-to-door, a urząd skarbowy nie uwzględni w zeznaniach podatkowych usług związanych z odśnieżaniem dróg wokół nieruchomości.

Usługi wyprowadzania psów mogą być zgłaszane do celów podatkowych, co może dodatkowo zachęcić ludzi do kontynuowania kariery jako wyprowadzacze psów.

Darowizna charytatywna

Darowizny oszczędzają podatek. Jednak nie wszystkie płatności na rzecz organizacji non-profit kwalifikują się jako darowizny. Jeżeli celem stowarzyszenia jest niesienie pomocy potrzebującym, a organizacja formalnie to wykazała (urząd nie uzna darowizny za mniej opodatkowaną, jeśli organizacja sama uzyskuje dochody z udzielania pomocy).


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *