Alimenty na dziecko, alimenty dla małżonka, alimenty dla rodzica: Istnieje wiele rodzajów alimentów. Dostarczamy w skrócie informacje i wskazujemy na korzyści podatkowe!
Alimenty stanowią zobowiązanie. Zobowiązanie jednej osoby do zapewnienia utrzymania innej osoby w całości lub w części. Utrzymanie to jest zwykle zabezpieczone przez świadczenia alimentacyjne – tak zwane alimenty.
Rozróżnia się następujące rodzaje alimentów:
- Alimenty dla własnych dzieci mieszkających z drugim rodzicem,
- alimenty dla byłego partnera po rozwodzie,
- alimenty dla niesamodzielnych rodziców.
W wielu przypadkach osoby, które są zobowiązane do płacenia alimentów, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Przedstawiamy to w skrócie:
Alimenty dla małżonka: Istnieją dwie możliwości, pozwalające zaoszczędzić na podatku
Alimenty dla małżonka to nadrzędne pojęcie odnoszące się do płatności alimentacyjnych na rzecz byłego partnera. Mowa tutaj zarówno o alimentach w związku z separacją za okres między separacją a prawomocnym rozwodem, jak również alimentach przyznanych i wypłacanych po rozwodzie.
Jeśli chodzi o alimenty dla małżonka, to istnieją dwie możliwości wykazania płatności alimentacyjnych w deklaracji podatkowej. Możesz odliczyć płatności jako nadzwyczajne obciążenia lub jako wydatki szczególne.
Alimenty na dziecko można odliczyć tylko pod pewnymi warunkami
Znacznie trudniej jest odliczyć od podatku świadczenia alimentacyjne na dzieci. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ani ojciec, ani matka nie otrzymują zasiłku rodzinnego na dziecko ani nie korzystają z ulgi podatkowej na dziecko. Z reguły w deklaracji podatkowej możliwe jest ujęcie świadczeń alimentacyjnych tylko na pełnoletnie dzieci.
Świadczenia alimentacyjne na dzieci stanowią również nadzwyczajne obciążenie i można je odliczyć do maksymalnie 9.408 euro rocznie. Jeśli dziecko zarabia własne pieniądze – ponad 624 euro rocznie – dochód dziecka zostanie potrącony.
Alimenty dla rodziców w razie niesamodzielności
Możesz również odliczyć świadczenia alimentacyjne dla niesamodzielnych krewnych w pierwszej linii – na przykład dla rodziców. Aby Urząd Skarbowy mógł uznać świadczenia alimentacyjne, osoba niesamodzielna musi osiągać dochód poniżej 10.032 euro rocznie, włączając w to pobierane świadczenia.
Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.
Dodaj komentarz