Niemcy: Jakie są ulgi podatkowe na dzieci?

·

·

, ,

W tym krótkim artykule znajdziesz listę dostępnych ulg podatkowych na Twoje dziecko, które możesz wykorzystać w Niemczech. Dzięki tej krótkiej liście dowiesz się z jakiej i kiedy ulgi możesz skorzystać. Wielkość i dostępność dodatków zależna jest od wieku, statusu i kilku innych kwestii. Przeczytaj ten tekst, a wszystkiego się dowiesz!

Zasiłek na potrzeby opiekuńcze i minimum egzystencji

Rodzice mogą również otrzymać inny zasiłek składający się z dwóch części: minimum na utrzymanie w wysokości 2730 EUR oraz zasiłek opiekuńczy, edukacyjny i szkoleniowy w wysokości 1464 EUR (do 2022 r.). Świadczenia te są wypłacane corocznie i są uwzględnione w zeznaniu podatkowym. W takim przypadku wystarczy wypełnić załącznik na zeznaniu podatkowym, a pieniądze zostaną wypłacone.

Zmniejszenie podatków dla rodziców w Niemczech

Posiadanie dzieci zmniejsza również obciążenie podatkowe rodziców. Zajmuje się podatkami dochodowymi i kościelnymi oraz dopłatami solidarnościowymi. Pracodawcy mogą również zapewnić rodzicom dotacje wolne od podatku, takie jak zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub opieki nad dzieckiem. Dlatego te wydatki nie muszą być już wypłacane z wynagrodzenia pracownika. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy pracodawcy oferują takie rozwiązanie.

Szkoła specjalna w Niemczech: Ulga podatkowa

W przypadku rodziców wysyłających swoje dzieci do szkół prywatnych można odliczyć do 5 000 euro w formie specjalnych wydatków w zeznaniu podatkowym. Decydujące jest jednak to, jaki stopień otrzyma dziecko po ukończeniu szkoły, np. maturę. Posiłki, zakwaterowanie, mundurki szkolne i koszty podróży nie podlegają odliczeniu. Opłaty za szkoły muzyczne, przedszkola, kursy wakacyjne i szkoły poza UE również nie podlegają odliczeniu.

Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech dla dziecka

Składki na ubezpieczenie zdrowotne Twojego dziecka mogą być również potrącane w formie specjalnych opłat. Jednak w tym przypadku musisz udowodnić, że ponosisz odpowiedzialność finansową.

Ulga dla samotnych rodziców w Niemczech

Ulga podatkowa dla samotnych rodziców w wysokości 4008 EUR jest dostępna w zeznaniu podatkowym, jeśli w gospodarstwie domowym nie mieszka żadna inna osoba dorosła. Kwota ta wzrasta o 240 euro na każde dodatkowe dziecko.

Dodatek szkoleniowy dla dziecka w Niemczech

Jeśli dziecko studiuje, ale nie mieszka już w domu rodziców, można ubiegać się o dodatek szkoleniowy w wysokości 924 euro. Jest to kwota roczna, więc jeśli wymóg nie jest spełniony przez 1 miesiąc, zmniejsz go o 1/12.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *