Koszty podróży w Niemczech – jakie odliczyć?

Podróżowanie to jedno – ponoszenie pewnego kosztu. Warto wiedzieć, że niektóre wydatki związane z tego typu podróżami można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, zmniejszając kwotę należnego podatku. W jakich okolicznościach możesz skorzystać z ulgi podatkowej na podróże służbowe w Niemczech? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule – czytaj dalej!

Kiedy możemy powiedzieć, że ta podróż jest podróżą służbową? Taka podróż obejmuje między innymi wizytę u partnerów biznesowych w innym mieście lub udział w konferencji (w Niemczech lub innym mieście w innym kraju). Oczywiście każda taka podróż kosztuje – paliwo lub przelot, nocleg lub wyżywienie – to tylko przykłady wydatków poniesionych podczas podróży. W celach biznesowych możesz odliczyć te wydatki od podatków i zidentyfikować je jako koszty podróży w zeznaniu podatkowym. Jak to zrobić? Dowiesz się o tym w kolejnych akapitach.

Pracodawca w Niemczech opłaca wyjazd służbowy

Na początek powinieneś dowiedzieć się, czy Twój pracodawca w Niemczech płaci za podróże służbowe. Jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych potrąceń. Pamiętaj, że gdy Twój szef zapłaci Ci rachunki, nie będziesz mógł umieścić ich w zeznaniu podatkowym.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy pracodawca pokrywa tylko część kosztów podróży służbowych w Niemczech. W takim przypadku możesz odliczyć wszelkie nadwyżki poniesione na podróż składając w urzędzie skarbowym (porównaj z pracodawcą). Oczywiście odliczeniu podlegają tylko wydatki, które opłaciłeś z własnej kieszeni.

Jeśli jednak Twój szef w żaden sposób nie zwróci kosztów, masz prawo do odliczenia wszystkich kosztów podróży.

Jakie koszty podróży można odliczyć w Niemczech?

Jeśli spełniasz kryteria odliczania kosztów podróży służbowych od podatku w Niemczech, możemy przejść do omówienia, jakie wydatki możesz uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Takie opłaty obejmują:

  • koszty podróży w Niemczech,
  • wydatki na żywność,
  • Koszty zakwaterowania,
  • Dodatkowe koszty podróży.
  • Ważne: W zeznaniu podatkowym możesz podać swoje wydatki na wiele sposobów – rzeczywiste wydatki lub stawki ryczałtowe.

Koszty podróży w Niemczech

Jeśli chodzi o koszty podróży w Niemczech, to w pierwszej kolejności należy zróżnicować wykorzystywane środki transportu. Ulga podatkowa nie ma zastosowania, jeśli w podróży używany jest pojazd służbowy. Jeśli jednak podróżujesz komunikacją miejską lub taksówką i zachowujesz paragon/bilet, możesz skorzystać z odliczenia.

Podczas podróży służbowej możesz również skorzystać z własnego transportu. W takim przypadku możesz zastosować do przejazdu stawkę ryczałtową.
Musisz wiedzieć, że na zeznaniu podatkowym możesz również zadeklarować wiele innych wydatków związanych z podróżą służbową do Niemiec. Co jeszcze możesz odliczyć? Dodatkowe opłaty obejmują:

  • Bilety na wydarzenia (wystawy, konferencje),
  • Opłata za przejazd,
  • opłata parkingowa,
  • bilety komunikacji miejskiej,
  • Koszty wynajmu samochodu,
  • wziąć taksówkę,
  • opłaty za przechowalnię bagażu,
  • Ubezpieczenie bagażu.

Jak już dowiedziałeś się z dzisiejszego wpisu – opłacanie kosztów z własnej kieszeni nie musi być aż tak bolesne. Dobrze wiedzieć, co można odliczyć iw jakich okolicznościach. Na koniec mała rada: nawet jeśli w większości przypadków korzystasz z jednorazowej płatności, zachowaj wszystkie paragony i rachunki, aby mieć spokój i spokój. Potwierdzają koszty podróży służbowej w Niemczech i mogą poprosić niemiecki urząd skarbowy o zgłoszenie.

Zadzwoń