Koszty podróży w Niemczech – jakie odliczyć?

Podróżowanie to jedno – ponoszenie pewnego kosztu. Warto wiedzieć, że niektóre wydatki związane z tego typu podróżami można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, zmniejszając kwotę należnego podatku. W jakich okolicznościach możesz skorzystać z ulgi podatkowej na podróże służbowe w Niemczech? Wyjaśnimy to w dzisiejszym artykule – czytaj dalej!

Kiedy możemy powiedzieć, że ta podróż jest podróżą służbową? Taka podróż obejmuje między innymi wizytę u partnerów biznesowych w innym mieście lub udział w konferencji (w Niemczech lub innym mieście w innym kraju). Oczywiście każda taka podróż kosztuje – paliwo lub przelot, nocleg lub wyżywienie – to tylko przykłady wydatków poniesionych podczas podróży. W celach biznesowych możesz odliczyć te wydatki od podatków i zidentyfikować je jako koszty podróży w zeznaniu podatkowym. Jak to zrobić? Dowiesz się o tym w kolejnych akapitach.

Pracodawca w Niemczech opłaca wyjazd służbowy

Na początek powinieneś dowiedzieć się, czy Twój pracodawca w Niemczech płaci za podróże służbowe. Jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych potrąceń. Pamiętaj, że gdy Twój szef zapłaci Ci rachunki, nie będziesz mógł umieścić ich w zeznaniu podatkowym.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy pracodawca pokrywa tylko część kosztów podróży służbowych w Niemczech. W takim przypadku możesz odliczyć wszelkie nadwyżki poniesione na podróż składając w urzędzie skarbowym (porównaj z pracodawcą). Oczywiście odliczeniu podlegają tylko wydatki, które opłaciłeś z własnej kieszeni.

Jeśli jednak Twój szef w żaden sposób nie zwróci kosztów, masz prawo do odliczenia wszystkich kosztów podróży.

Jakie koszty podróży można odliczyć w Niemczech?

Jeśli spełniasz kryteria odliczania kosztów podróży służbowych od podatku w Niemczech, możemy przejść do omówienia, jakie wydatki możesz uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Takie opłaty obejmują:

  • koszty podróży w Niemczech,
  • wydatki na żywność,
  • Koszty zakwaterowania,
  • Dodatkowe koszty podróży.
  • Ważne: W zeznaniu podatkowym możesz podać swoje wydatki na wiele sposobów – rzeczywiste wydatki lub stawki ryczałtowe.

Koszty podróży w Niemczech

Jeśli chodzi o koszty podróży w Niemczech, to w pierwszej kolejności należy zróżnicować wykorzystywane środki transportu. Ulga podatkowa nie ma zastosowania, jeśli w podróży używany jest pojazd służbowy. Jeśli jednak podróżujesz komunikacją miejską lub taksówką i zachowujesz paragon/bilet, możesz skorzystać z odliczenia.

Podczas podróży służbowej możesz również skorzystać z własnego transportu. W takim przypadku możesz zastosować do przejazdu stawkę ryczałtową.
Musisz wiedzieć, że na zeznaniu podatkowym możesz również zadeklarować wiele innych wydatków związanych z podróżą służbową do Niemiec. Co jeszcze możesz odliczyć? Dodatkowe opłaty obejmują:

  • Bilety na wydarzenia (wystawy, konferencje),
  • Opłata za przejazd,
  • opłata parkingowa,
  • bilety komunikacji miejskiej,
  • Koszty wynajmu samochodu,
  • wziąć taksówkę,
  • opłaty za przechowalnię bagażu,
  • Ubezpieczenie bagażu.

Jak już dowiedziałeś się z dzisiejszego wpisu – opłacanie kosztów z własnej kieszeni nie musi być aż tak bolesne. Dobrze wiedzieć, co można odliczyć iw jakich okolicznościach. Na koniec mała rada: nawet jeśli w większości przypadków korzystasz z jednorazowej płatności, zachowaj wszystkie paragony i rachunki, aby mieć spokój i spokój. Potwierdzają koszty podróży służbowej w Niemczech i mogą poprosić niemiecki urząd skarbowy o zgłoszenie.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *