Koszty noclegów w Niemczech

·

·

Planujesz wyjazd służbowy, pracujesz jako kierowca ciężarówki, a może po prostu często jesteś w trasie i zastanawiasz się, jak obniżyć koszty noclegów? Dobrze trafiłeś! Dziś dowiesz się, jakie ulgi podatkowe przysługują Ci w związku z poniesionymi kosztami noclegu i jak skorzystać z tych możliwości, aby zaoszczędzić.

Ciekawostka

Czy wiesz, że w Niemczech zawodowi kierowcy mogą odliczyć od podatku ryczałtową stawkę 8 euro za każdą noc spędzoną we własnym pojeździe? To tylko jedna z wielu możliwości, które pozwolą Ci zaoszczędzić!

Koszty noclegów (w Niemczech i za granicą)

W sytuacji gdy pracownik tymczasowo pracuje poza domem i tzw. pierwszym miejscem wykonywania pracy lub gdy zasadniczo nie ma stałego miejsca wykonywania pracy (jak w przypadku zawodowych kierowców), istnieje możliwość skorzystania z ulg podatkowych w związku z poniesionymi kosztami noclegu i kosztami towarzyszącymi – przynajmniej w sytuacji, gdy koszty te zostały opłacone przez pracownika i nie zostały mu zwrócone (np. przez pracodawcę).

W takim przypadku faktycznie poniesione koszty podlegają odliczeniu jako koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten). Jeśli koszty posiłków (śniadania, śniadania i obiadokolacji lub pełnego wyżywienia) są uwzględnione na fakturze za noclegi, ale kwota za wyżywienie nie jest wyszczególniona osobno, w celu uniknięcia podwójnego finansowania należy od kwoty na fakturze odjąć koszty posiłków w następujący sposób:

  • 20 proc. za śniadanie
  • po 40 proc. za obiad lub kolację

Wartości procentowe nie odnoszą się jednak do kwoty na fakturze za noclegi, ale do ryczałtowych stawek diety w podróży służbowej krajowej lub zagranicznej obowiązujących w miejscu pobytu. Na przykład w Niemczech jest to 5,60 euro za śniadanie lub 20 proc. stawki należnej pracownikowi odbywającemu z polecenia pracodawcy zagraniczną podróż służbową w ramach wykonywanej pracy, na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży.

Nowe przepisy od 2020 roku

Od roku podatkowego 2020 obowiązuje w Niemczech stawka ryczałtowa w wysokości 8 euro za noclegi we własnym pojeździe. Zawodowi kierowcy mogą odliczyć tę kwotę od podatku za każdą noc spędzoną w ciężarówce.

To znaczne ułatwienie dla wielu Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech, zwłaszcza dla tych, którzy często są w trasie i ponoszą wysokie koszty związane z noclegami. Dzięki znajomości tych przepisów, możesz skutecznie zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe i zaoszczędzić więcej pieniędzy.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *