Koszty dojazdu do pracy: musisz to wiedzieć

·

·

,

Jak można odliczyć koszty dojazdu do pracy? Jaka jest zryczałtowana stawka za odległość? A co, jeśli dojeżdżamy koleją? Nasz przegląd odpowie na wszystkie te pytania.
Osoby pracujące lub uczące się zawodu w miejscu pracy (Ausbildung) zwykle muszą dojechać kilka kilometrów do zakładu lub do biura. Większość z nich przemieszcza się samochodem lub transportem publicznym, część z nich jeździ rowerem lub motocyklem i tylko garstka szczęśliwców może chodzić do pracy pieszo.

Wszyscy mają jedną wspólną cechę: mogą odliczyć koszty dojazdów od podatku, a mianowicie 30 centów za każdy kilometr codziennego dojazdu na uniwersytet lub do pracy. Jest to tak zwana zryczałtowana stawka za odległość (Entfernungspauschale), zwana również zryczałtowaną stawką za dojazdy lub zryczałtowaną stawką za przejazd.

Ponadto każdy, kto wyjeżdża w podróż służbową na polecenie przełożonego lub w ramach szkolenia, również otrzymuje wsparcie: można odliczyć 30 centów za każdy kilometr – nie tylko za przejazd w jedną stronę, jak w przypadku zryczałtowanej stawki za przejazd, ale zarówno za dojazd na miejsce, jak i za powrót. Są to tak zwane koszty podróży służbowych.
Jeśli szef zwróci nam część kosztów, możemy odliczyć tylko poniesione przez nas nakłady związane z podróżą. Jeśli szef pokryje wszystkie koszty podróży, nie możemy odliczyć tych wydatków.

  1. Okrężna droga do pracy: dłuższy, ale wygodniejszy dojazd i sposoby na jego odliczenie
    Autostrada, droga lokalna lub ruch miejski – zazwyczaj istnieje kilka sposobów na dotarcie do pracy. W przeszłości mogliśmy odliczyć tylko zryczałtowaną stawkę za najkrótszą drogę do pracy. W międzyczasie uległo to zmianie: osoby czynne zawodowo mogą odliczyć i te dodatkowe kilometry, jeśli jest to komunikacyjnie korzystniejsze. Nie ma znaczenia, czy oszczędzamy dzięki temu 10, czy 20 minut.
  2. Samochód, autobus i pociąg: różne środki transportu na jednej trasie
    Nie każdy pracownik jedzie do pracy bezpośrednio samochodem. Wielu dojeżdżających musi najpierw udać się na stację kolejową samochodem, rowerem lub rowerem elektrycznym i stamtąd kontynuować podróż pociągiem. Inni zmieniają pojazdy w zależności od sezonu: latem jeżdżą motocyklem, a zimą pociągiem.
    Jeśli korzystamy z różnych środków transportu na jednej trasie, przy obliczaniu zryczałtowanej stawki za odległość należy pamiętać o tym, że zryczałtowana stawka za odległość jest ustalana indywidualnie dla każdego odcinka. Obliczenia zawsze oparte są na najkrótszym połączeniu drogowym, nawet podczas podróży pociągiem. Możemy odliczyć nieograniczoną sumę kosztów części trasy, którą pokonujemy własnym pojazdem, na przykład samochodem na dworzec kolejowy. Koszty podróży środkami komunikacji publicznej możemy jednak odliczyć jedynie do kwoty 4.500 euro rocznie.
    Przykład:
    Kristina pracuje na pełen etat przez 220 dni w roku. Samochodem jedzie 10 kilometrów do głównego dworca kolejowego w Stuttgarcie, a stamtąd 90 kilometrów do swojego miejsca pracy w Mannheim. Bahncard 100 dla drugiej klasy kosztuje 4.090 euro rocznie. Kristina najpierw oblicza wszystkie podróże według zryczałtowanej stawki za odległość:
    Samochody (bez ograniczenia do 4.500 euro):
    220 dni roboczych x 10 kilometrów w jedną stronę x 0,3 euro za kilometr = 660 euro
    Kolej (limit do 4.500 euro):
    220 dni roboczych x 90 kilometrów w jedną stronę x 0,3 euro opłata za dystans = 5.940 eu
    ro
    Teraz porównuje wynik 5.160 euro (4.500 euro + 660 euro) z faktycznymi kosztami podróży pociągiem, które wynoszą 4.090 euro rocznie. Urząd skarbowy automatycznie bierze pod uwagę wyższą z dwóch kwot. W przypadku Kristiny jest to 5.160 euro, które są potrącane jako koszty uzyskania przychodu.
    Zryczałtowana stawka za odległość umożliwia odliczenie tylko jednej podróży do miejsca pracy na dzień roboczy. Na przykład, jeśli jedziemy do domu na obiad, ten dodatkowy przejazd nie jest uwzględniany w rozliczeniu.
    Od czerwca 2019 r. elektryczne hulajnogi mogą poruszać się po niemieckich drogach. Jeśli zrezygnujemy z samochodu i pojedziemy do pracy na hulajnodze elektrycznej, również oczywiście możemy skorzystać ze zryczałtowanej stawki za odległość i odliczyć nasze koszty dojazdów.
    Podczas użytkowania hulajnogi elektrycznej należy wziąć pod uwagę dwie kwestie poza aspektem podatkowym: po pierwsze, e-hulajnoga wymaga pozwolenia na użytkowanie, a pojazd musi być zgłoszony u ubezpieczyciela. Z drugiej strony, poruszanie się na hulajnodze elektrycznej jest dozwolone tylko na ścieżkach i trasach rowerowych, ale nie na chodnikach.
  3. Odliczenie Bahncard od podatku
    Deutsche Bahn oferuje różne opcje skorzystania ze zniżek. Bahncard to jedna z nich. Wielu podróżujących pociągiem posiada Bahncard 25 lub Bahncard 50. Dla tych, którzy podróżują częściej, opłaca się zakup nawet Bahncard 100, dzięki której można korzystać z usług kolei przez cały rok, bez względu na to, jak często i jak daleko chcemy podróżować po Niemczech.
    To, czy możemy ubiegać się o odliczenie kosztów Bahncard od podatku, zależy od różnych czynników.
    Jeśli sami kupujemy kartę rabatową i używamy jej głównie do dojazdów do pracy lub podróży służbowych, możemy odliczyć jej koszty jako koszty uzyskania przychodu w zeznaniu podatkowym. Jedynym warunkiem jest, aby koszty Bahncard przynosiły ze sobą oszczędność – zakup musi być opłacalny. Na przykład cena zwykłych biletów w ciągu miesiąca powinna być wyższa niż miesięczny koszt karty rabatowej.
    Jeśli powyższy warunek jest spełniony, możemy korzystać z Bahncard również w celach prywatnych.
    Z podatkowego punktu widzenia Bahncard nie jest łatwym tematem. Dotyczy to nie tylko tych, którzy płacą za nią z własnej kieszeni. Staje się to naprawdę skomplikowane, jeśli kupimy kartę na własny koszt, ale niektóre przejazdy są refundowane przez pracodawcę lub jeśli pracodawca całkowicie finansuje zakup karty Bahncard.
  4. Okres próbny: odliczamy koszty podróży jak pracownik
    Okres próbny nie różni się od zwykłego stosunku pracy – przynajmniej nie na mocy przepisów podatkowych. Dlatego nawet w przypadku zatrudnienia na okres próbny nie możemy odliczyć kosztów dojazdu do pracy w obie strony. Zamiast tego dozwolona jest tylko zryczałtowana stawka za odległość, tj. 30 centów za kilometr za podróż w jedną stronę.
  5. Osoby niepełnosprawne: odliczenie kosztów przejazdów służbowych i prywatnych
    Pracownicy niepełnosprawni otrzymują ulgi podatkowe na podróże do pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy mają stopień niepełnosprawności co najmniej 70, jak również tych ze stopniem niepełnosprawności od 50 do 70, równocześnie mocno ograniczonych w zdolności poruszania się. Pracownicy ci mogą odliczyć rzeczywiste koszty podróży z domu do pracy, tj. w obie strony, jako koszty uzyskania przychodu.
    Oprócz przejazdów w celach służbowych, osoby niepełnosprawne o stopniu niepełnosprawności wynoszącym co najmniej 80 lub 70 ze znakiem G mogą również odliczyć koszty podróży prywatnych – 30 centów za kilometr, maksymalnie 3.000 kilometrów rocznie. Niektóre przejazdy, na przykład do lekarza lub terapeuty, mogą być potraktowane jako obciążenie nadzwyczajne, które nie wlicza się do w/w puli 3.000 kilometrów.

Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *