Karta Bahncard – Odliczenie podatku w Niemczech

·

·

,

Czy jako osoba pracująca w Niemczech kartę Bahncard musisz kupić na własny rachunek czy może to sfinansować pracodawca? Zastanawiasz się nad tym? Okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach pracownicy mogą zażądać zwrotu pieniędzy za zakup Bahncard.

Jeśli kupujesz kartę Bahncard bo dojeżdżasz do pracy lub jej szukasz to w takiej sytuacji Bahncard można odliczyć od podatku.

Od 2020 roku znaczna część pracowników będzie wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Jeśli pracownik jest w stanie udowodnić urzędowi skarbowemu, że faktycznie korzysta z karty Bahncard w celach służbowych lub dojazdów do pracy, opłatę można odliczyć od podatku. Z drugiej strony odliczenie tej kwoty od podatków może stwarzać spore problemy, gdy pracownicy wykonują swoje obowiązki tylko zdalnie.

Prawo w Niemczech a Bahncard

Wielu pracodawców udostępnia pracownikom kartę Bahncard za darmo i pozwala im korzystać z niej w celach prywatnych i biznesowych. Jeśli Twoja karta Bahncard liczy się jako wynagrodzenie, musi być w całości opodatkowana. Najwyższy federalny organ podatkowy zgodził się na to pod koniec 2019 r. i wyróżnił dwie różne sytuacje:

Po pierwsze jeśli pracownik musi zapłacić tyle samo lub więcej niż karta Bahncard za pojedynczy bilet na podróż i kupić go do pracy, podróży służbowej lub dojazdów do pracy, wówczas karta Bahncard nie jest formalną płacą. W takim przypadku pracownik nie musi płacić podatku na Bahncard. Dotyczy to również oczekiwanej tzw. pełnej amortyzacji, która nie występuje z nieprzewidzianych przyczyn, takich jak zachorowanie pracownika lub konieczność pracy z domu w związku z pandemią. Określamy to jako pełna amortyzacja.

Po drugie kupowanie karty Bahncard nie leży w interesie pracodawcy, gdy jej zakup nie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy pracownikom. W takim przypadku możliwe jest również świadczenie w postaci dotacji Bahncard, ale karta staje się świadczeniem pieniężnym i jest opodatkowana. Jednocześnie Bahncard to redukcja kosztów w podatkach od wynagrodzeń pracowników. Taką sytuacje określamy jako amortyzacje częściową.

Kupując kartę Bahncard 25, klienci mogą zapłacić 25% mniej za bilety kolejowe. Z drugiej strony konsumenci mogą zaoszczędzić 50%, decydując się na zakup Bahncard 50, podczas gdy Bahncard 100 umożliwia korzystanie ze wszystkich połączeń kolejowych przez cały rok, niezależnie od trasy i długości. Oczywiście dotyczy to niemieckich połączeń kolejowych.


Hinweis auf Beratung: Dieser Artikel gibt nur Anregungen sowie kurze Hinweise und erhebt damit keinen Anspruch auf Vollständigkeit. Die Informationen können eine persönliche Beratung durch das zuständige Amt, einen Steuerberater oder einen Lohnsteuerhilfeverein nicht ersetzen.
Uwaga dotycząca doradztwa: Niniejszy artykuł zawiera jedynie sugestie i krótkie wskazówki, nie może być zatem uznany za wyczerpujący. Znajdujące się w nim informacje nie mogą zastąpić osobistej konsultacji z właściwym urzędem, doradcą podatkowym lub stowarzyszeniem zajmującym się udzielaniem pomocy przy obliczaniu podatku dochodowego.

Informacja: Nie jestem tłumaczem przysięgłym i nie ponoszę odpowiedzialności za prawidłowość tego tłumaczenia.
Moim celem jest pomoc osobom, które niepewnie władają językiem niemieckim i informowanie ich na bieżąco o wdrażanych środkach pomocowych.

Rozliczenie w Niemczech

Szukasz rozliczenia podatkowego w Niemczech? Skorzystaj z usługi rozliczenie w 7 dni, w ramach której od momentu wysłania wszystkich dokumentów, Twoje rozliczenie jest gotowe dosłownie w 7 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *